Regióny Prešov Top

POZOR Ďalšie ZEMETRASENIE?! Odborník očakáva DOTRASY zeme: Na čo sa majú ľudia PRIPRAVIŤ? FOTO Sumár toho najdôležitejšieho

Ilustračné foto: ZDROJ: meteorologiaenred

Východoslovenská distribučná (VSD)rozsiahlejšie poškodenie elektroenergetických zariadení nezaznamenala. Celkovo došlo k ôsmim poruchám, a to len na úrovni nízkeho napätia. Dotklo sa to obyvateľov niektorých obcí v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Stropkov. Povedala to hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová s tým, že pri doterajších kontrolách zistili aj posunutie transformátorov.

“Zasiahnuté výpadkom elektriny boli odberné miesta v obciach Turcovce (okres Humenné) a Vyšný Hrabovec (Stropkov),” uviedla s tým, že v obciach Soľ, Benkovce, Holčíkovce a Rafajovce v okrese Vranov nad Topľou, ako aj v Jankovciach a Víťazovciach v Humenskom okrese boli bez elektriny len jednotlivci. Ako spresnila, k skratom na elektrickom vedení došlo po tom, ako zemetrasenie rozkývalo vodiče.

“Pohotovostné tímy VSD boli okamžite v teréne, aby bola distribúcia elektriny obnovená, najčastejšie stačilo vymeniť poistky. Vo včasných ranných hodinách bola nezásobená ešte chatová oblasť v Holčíkovciach, kde dôjde k obnoveniu distribúcie elektriny v priebehu dnešného dňa,” dodala.

Pracovníci VSD zároveň kontrolujú stav vedení, aby prípadné ďalšie poškodenia, ktoré sa zatiaľ neprejavili výpadkom, mohli odstrániť. Nateraz zistili posunutie dvoch transformátorov na trafostaniciach, ktoré do pôvodného stavu uvedú pomocou žeriavu.

Následkom zemetrasenia ohlásené podozrenie prasknutia nosných častí bytového domu na Levočskej ulici v Prešove. Po prieskume statik zhodnotil stav, že nehrozí bytovke žiadne ohrozenie. Praskliny boli len v pivničných priestoroch, nie v bytových jednotkách. ZDROJ: TASR/ Veronika Mihaliková

Ako informuje imeteo.sk, Slovensko je krajina s miernou seizmickou aktivitou, kde sa ročne vyskytne približne 70 – 80 zemetrasení. Väčšinou však ide o veľmi slabé javy zaznamenané len prístrojmi.

V prípade zemetrasení v podhorí Vihorlatu sa vynárajú otázky, či nemôžu súvisieť s obnovením vulkanickej činnosti pohoria.  Podľa odborníkov zo SAV však sopečná činnosť v Slanských vrchoch, Vihorlatských vrchoch a Zemplínskych vrchoch bola ukončená už pred 8 až 7 miliónmi rokov.

Hasiči mali až 7 výjazdov

V súvislosti so včerajším zemetrasením mali hasiči v Prešovskom kraji až sedem výjazdov. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová.
Hasiči z Prešova mali tri výjazdy, z Holčíkoviec dva a po jednom zo Svidníka a Medzilaboriec. Celkom zasahovalo 29 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 11 kusmi hasičskej techniky.
“O 20.33 h bolo následkom zemetrasenia ohlásené preverenie – únik plynu v bytovom dome na Magurskej ulici v Prešove. Zasahujúci príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove z hasičskej stanice Prešov monitorovali okolie. Na mieste zásahu bola prítomná polícia, ako aj technik Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý po vykonanom meraní našiel miesto úniku v jednom z bytov na treťom poschodí bytového domu a zastavil ho,” uviedla Knišová s tým, že obyvatelia bytového domu sa tak vrátili do svojich bytov. V dôsledku úniku plynu nedošlo k zraneniu osôb.

Ako ďalej povedala, o 22.29 h boli hasiči a polícia požiadaní o súčinnosť do obce Ďapalovce v  okrese Vranov nad Topľou, kde došlo následkom zemetrasenia k poškodeniu rodinných domov. Na mieste zasahovali hasiči z Holčíkoviec a deviati členovia DHZO z Ďapaloviec a Soli, ktorí vykonávali prieskum a monitorovali okolie.

“Na mieste zásahu bola prítomná polícia, starosta obce a skupina z Krízového riadenia mesta Vranov nad Topľou. Podľa predbežných informácií bolo v dedine zemetrasenie o sile 4,9 magnitúdy. Z obce Ďapalovce bolo evakuovaných 44 ľudí a 15 rodinných domov bolo uzatvorených. Krízový štáb rozhodol v čase o 02.15 h o ukončení akcie s tým, že v ranných hodinách sa bude ďalej pokračovať,” povedala Knišová.

Následkom zemetrasenia bolo o 23.12 h ohlásené podozrenie prasknutia nosných častí bytového domu na Levočskej ulici číslo 27 až 29 v Prešove. Hasiči z Prešova vykonali prieskum a monitorovali okolie.
“Na mieste zásahu bola prítomná polícia, primátor mesta Prešov, skupina z Krízového riadenia mesta Prešov a Okresného úradu Krízového riadenia Prešov a statik mesta Prešov. Statik na mieste vykonal prieskum, kde zhodnotil stav, že nehrozí bytovke žiadne ohrozenie a ľudia sa tak mohli vrátiť späť do svojich bytov. Praskliny boli len v pivničných priestoroch, nie v bytových jednotkách,” dodala Knišová.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jany Matis Libovej, v spojitosti s pondelkovým zemetrasením v Košickom kraji neboli zaznamenané žiadne  výjazdy.
Podľa informácií Ministerstva vnútra SR, ktoré uviedol na sociálnej sieti, v celej oblasti sú hlásené výpadky elektrickej energie v dôsledku strhnutých elektrických vedení.

Automatický systém Slovenského vodohospodárskeho podniku š. p. nezaznamenal narušenie hrádze na vodnej nádrži Domaša. Obidve jadrové elektrárne sú v poriadku a fungujú v bežnom režime.

Ministerstvo vnútra situáciu monitoruje a je v kontakte s oddelením seizmológie Slovenskej akadémie vied a s prednostami príslušných okresných úradov. “Občanov vyzývame, aby zachovali pokoj a kontaktovali čísla tiesňového volania v tejto súvislosti len v prípade, keď je to nutné. Odporúčame sledovať správy, skontrolovať rozvody plynu cez poverené osoby,” dodáva ministerstvo.

ZDROJ: FB/Ministerstvo vnútra SR