Regióny Prešov

POPRADSKÍ LEKÁRI spísali výzvu k očkovaniu: Nevysmejeme vás, ani neponížime, píšu

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

POPRAD – Tridsiatka lekárov spod Tatier sa podpísala pod výzvu k očkovaniu. 32 lekárov poukazuje najmä na tragickú situáciu v nemocniciach, ktoré sú na pokraji svojich síl.

 

“Nevysmejeme vás, ani neponížime,” píšu vo výzve lekári.

 

POPRAD – Skupina lekárov pod Tatrami sa spojila a podpísali sa pod spoločnú výzvu k očkovaniu. Adresovaná je obyvateľom mesta Svit i okolia. Tridsaťdva lekárov v nej poukazuje na stav v nemocniciach, ktoré sú na pokraji kolapsu. Pripomínajú, že väčšina prijímaných pacientov sú pacienti s COVID-19 a ostatná medicína je ochromená. Zdravotníkom podľa ich slov umierajú desiatky ľudí denne. „Očkovanie mohlo týmto zbytočným úmrtiam zabrániť, ale z nejakého dôvodu sa tak na Slovensku nedeje. V krajinách, kde sa ľudia nechali zaočkovať vo väčšom percente už vidíme, že toľko ľudí neumiera,“ píše sa vo výzve zverejnenej na internetovej stránke mesta Svit.

Lekári ľudí vyzývajú, aby sa dali zaočkovať a dôverovali im. „Vakcína vás možno neuchráni pred nákazou, no výrazne zmierni priebeh choroby a riziko nákazy vašich najbližších. Okrem seba tým ochránite aj tých, ktorí sú najviac ohrození, seniorov, chronicky chorých, tehotné ženy,“ píšu ďalej. Ľudí zároveň vyzývajú, aby sa na nich v prípade otázok či obáv obrátili. „Nevysmejeme vás, ani neponížime. Zmeniť názor nie je hanbou, hanbou je zotrvávať v nevedomosti,“ dodávajú. Zároveň ich prosia o solidaritu a vyzývajú, aby sa čo najmenej stretávali, nenechali seniorov nakupovať, nenechávali deti v kolektíve bez prekrytých dýchacích ciest a dodržiavali bezpečné vzdialenosti.

výzva lekárov k očkovaniu
Výzva lekárov k očkovaniu. Zdroj: svit.sk

Ešte vo štvrtok 25. novembra v meste zasadal krízový štáb, ktorý prijal niekoľko opatrení. Podľa nich mestský úrad funguje len v obmedzenom režime. Jeho klienti budú v prípade neodkladnej záležitosti vybavení na pracovisku prvého kontaktu. Dočasne sú zatvorené aj denné centrá a Centrum voľného času. Ako ďalej informovala Daniela Virostko z mestského úradu, mesto opäť zriadilo Linku pomoci. Cieľom je pomôcť seniorom, jednotlivcom a rodinám v karanténe s nákupom bežných potravín či liekov. Nákupy si záujemcovia môžu dohodnúť od pondelka do piatku v čase od 8:00 do 10:00 na telefónnom čísle 0908 674 179.