Regióny Prešov Poprad

Popradská nemocnica zakúpila špičkový prístroj. Pomáhať bude pri urologických problémoch

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

POPRAD – Popradská nemocnica disponuje najnovším typom prístroja na rozbíjanie obličkových kameňov. Hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda uviedla, že jedinečnosť intrakorporálneho litotriptora je v jeho trojfunkcionalite. „Dodáva riadenú ultrazvukovú a balistickú energiu súbežne alebo nezávisle so súčasným odsávaním cez jedinú sondu,“ ozrejmila.

V porovnaní s predošlými generáciami prístrojov skracuje celý proces až o 48 percent. Práve to bol jeden zo zásadných dôvodov, prečo sa vedenie najväčšej nemocnice pod Tatrami rozhodlo pre jeho zapožičanie. „Ide o slovenskú premiéru špičkového prístroja, ktorý sme sa rozhodli testovať v našich podmienkach. Je to zároveň konkrétny príklad našej neustálej snahy o zavádzanie najnovšieho prístrojového vybavenia v prospech zvyšovania kvality poskytovanej zdravotníckej starostlivosti,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Nemocnice Poprad, a. s., Peter Petruš.

Kratší operačný čas a z neho vyplývajúca kratšia anestézia sú podľa neho jednoznačnou výhodou pre pacienta. Ďalej je možné, že skracujúci sa čas zákrokov povedie k zvýšenému počtu zákrokov a teda i následnému odliečeniu vyššieho počtu pacientov. Pod Tatrami zrealizovali na novom prístroji prvých desať zákrokov u pacientov s kameňmi v obličke. Prístroj si podľa slov urológov poradí s akýmikoľvek kameňmi a viac efektívne je aj odsávanie. Podľa slov primára Urologického oddelenia v Poprade Erika Chorváta, ide o zariadenie, ktoré má pacienta za priaznivých okolností úplne zbaviť aj pomerne veľkého obličkového kameňa.

Najlepšie vybavené pracovisko

Testovaním tohto prístroja sa popradskej nemocnici podľa jej riaditeľa darí napĺňať cieľ, ktorý si vedenie dalo v roku 2012 pri otvorení nového urologického oddelenia. „V rámci urológie nám výrazne stúpa počet operácií, ale najmä počet veľkých operačných výkonov a tiež počet hospitalizácií. Prichádzajú nielen pacienti z nášho regiónu, ale aj z okresov vzdialených 100 až 200 kilometrov,“ skonštatoval Petruš s tým, že otvorením urologického oddelenia a následne litiatickej ambulancie a RTG urologického pracoviska UROSKOP, sa začala písať história urológie v popradskej nemocnici. V súčasnosti je toto oddelenie podľa neho jedným z najlepšie materiálno-technicky vybavených pracovísk na Slovensku s možnosťou diagnostiky a liečby takmer všetkých urologických ochorení.

Personál oddelenia a ambulancií komplexne rieši pacientov s močovými kameňmi, pričom disponuje ako neinvazívnou metódou, tak aj všetkými potrebnými možnosťami invazívnej liečby. „Ide o rozbíjanie kameňov laserom, ultrazvukom, elektrohydraulicky a kombinovane,“ konkretizoval Chorvát s tým, že od vlaňajška lekári vykonávajú všetky onkourologické operácie, mnohé z nich laparoskopicky. V poslednom období boli do portfólia operačných výkonov zaradené radikálna cystektómia pri karcinóme močového mechúra a radikálna 3D laparoskopická prostatektómia pri karcinóme prostaty. Podľa analizovaných údajov oddelenia sa v posledných rokoch neustále zvyšuje počet nefrektómii a resekcií nádorov obličiek – odstránenie nádoru s ponechaním obličky. Na popradskom urologickom oddelení realizujú všetky typy laparoskopických operácií – cysty obličky, pyeloplastiky, nefrektómie, resekcie nádorov obličky či prostatektómie. Liečbu poskytujú pacientom z ktorejkoľvek časti Slovenska.