Regióny Prešov Poprad

Popradská nemocnica už nezvláda boj s pandémiou: Požiadali o pomoc vojenských lekárov

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

POPRAD – V popradskej nemocnici majú v úvode tohto týždňa hospitalizovaných viac ako 40 pacientov s ochorením COVID-19. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, 27 pacientov mali v pondelok umiestnených na kyslíkových lôžkach na COVID oddelení so špeciálnym režimom, ďalších sedem bolo na high flow ventilácii. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny bolo sedem pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

 

Popradská nemocnica je už dlhodobo na hranici, čo sa týka chýbajúceho personálu. Ten však podľa hovorkyne vypadáva nielen pre pozitivitu na koronavírus, ale napríklad aj pre svoje deti, ktoré sú pozitívne alebo v karanténe. Len v pondelok nemocnica evidovala 36 pozitívnych zamestnancov a ďalších štyroch mala v karanténe. „Nemocnici chýbajú lekári špecialisti, najmä internisti. Situácia so sestrami je podobná,“ skonštatovala Galajda. Nemocnica už požiadala o pomoc vojenskýchj lekárov.

Od začiatku novembra v nemocnici v Poprade podávajú pacientom aj monoklonálne protilátky. Ide o kombináciu kasirivimab/imdevimab pre pacientov s rizikom vážneho priebehu ochorenia COVID-19. Odvtedy až do poslednej novembrovej nedele podali podľa hovorkyne tieto protilátky dokopy 253 pacientom. Aktuálne čaká nemocnica na ďalšie dodávky.