Regióny Prešov

Pomoc pre utečencov. Centrum podpory pre Ukrajincov mesačne vydá 1 500 porcií teplej polievky

Utečencom z Ukrajiny pomáha aj Centrum podpory v Prešove. ZDROJ: FB

PREŠOV – Centrum podpory pre Ukrajincov v Prešove mesačne vydá 1500 porcií teplej polievky. V pondelok popoludní vo svojich priestoroch na Svätoplukovej ulici pripravujú pre ľudí z Ukrajiny mikulášske prekvapenie. Podľa juliánskeho kalendára je totiž sviatok sv. Mikuláša. Informovala o tom Silvia Hrabčáková, koordinátorka jednotlivých centier podpory z Arcidiecéznej charity v Košiciach.

 

“Súčasťou programu budú ukrajinské i slovenské vianočné jedlá a nápoje, koledy a nálada, ktorou chceme ukrajinským priateľom vytvoriť kúsok Vianoc,” priblížila Hrabčáková. Poskytované služby v centrách podpory Arcidiecéznej charity Košice vychádzajú podľa jej slov z potreby odídencov, ale aj možností, ktoré charita má.

“Centrá sú primárne zamerané na integračné aktivity pre deti, dospelých aj seniorov. Obľúbené sú skupinové podporné terapie, individuálna psychosociálna pomoc, kreatívne a športové workshopy. Prirodzene, najväčší záujem je o humanitárnu pomoc v podobe potravinovej podpory, hygienických potrieb a oblečenia,” uviedla Hrabčáková.

Obohatením prešovského centra je podľa nej aj kuchyňa. “Každý pracovný deň v čase obeda vydáme približne 80 porcií teplej zahustenej polievky pre ukrajinských odídencov. Ide prevažne o ľudí, ktorí nemajú možnosť zabezpečiť si teplú stravu,” doplnila Hrabčáková s tým, že v prešovskom centre majú evidovaných viac ako 550 príjemcov pomoci.

Centrum na Svätoplukovej ulici je jedným zo zariadení Arcidiecéznej charity Košice, ktoré vznikli v dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine a potreby napomôcť pri integrácii odídencov. Pracovný tím tvorený z ukrajinských aj slovenských sociálnych pracovníkov, psychológov a humanitárnych pracovníkov poskytuje v centrách služby už osem mesiacov.

“Za celé obdobie sme v charitných centrách podpory pomohli opakovane viac ako 2000 Ukrajincom, ktorí našli dočasnú pomoc v mestách, kde pôsobíme. Spoločne sme vykonali až 20.500 intervencií,” dodala Hrabčáková.