Regióny Prešov Vranov nad Topľou

Pokračujúca obnova hradu Čičva čelí problémom s nedostatkom materiálu

Hrad Čičva Zdroj: TASR/Jana Ďurašková

SEDLISKÁ – Na hrade Čičva pri Vranove nad Topľou plánujú v tejto sezóne pokračovať najmä v stavebnej obnove palácovej časti. Pracovať chcú aj na obnove dverných a okenných otvorov vo východnom krídle. Výkonný riaditeľ občianskeho združenia Pro futuro hradu Čičva Ľubomír Hutka uviedol, že pri opravách hradu už majú nedostatok materiálu, konkrétne pieskovca.

“Máme problém pokračovať v murovaní pieskovcových konštrukcií, pretože pieskovca v podstate niet, a nie je v okolí žiadny lom na pieskovec,” uviedol Hutka s tým, že hrad opravujú pôvodnými materiálmi a pieskovec pochádzajúci z hradu a jeho okolia už vyzbierali.

Obracajú sa na ľudí, ktorí by po rekonštrukciách či búracích prácach mohli mať doma chýbajúci materiál. “Vieme zabezpečiť naloženie a odvoz, Stačí, aby nám dali vedieť a poskytli tento kameň. Boli by sme im veľmi vďační,” dodal.

Prácu na hrade našlo osem nezamestnaných

Na hrade si uplatnenie v tejto sezóne našlo osem nezamestnaných. Zamestnanci tam budú pracovať do októbra 2025, kým bude trvať národný projekt Ľudia a hrady. “V lete sa zameriame na stavebné práce a od jesene po skončení stavebnej sezóny nás čaká úprava hradného areálu, pretože je tam veľa stromov v kritickom stave,” povedal Hutka s tým, že cieľom je, aby bol areál pre turistov bezpečnejší.

Občianske združenie Pro futuro hradu Čičva opravuje hrad desať rokov. Zachránili útočistnú vežu, ktorá je unikátna v rámci slovenských hradov, konzervovali východnú delovú baštu a zrealizovali dôležité opravy v paláci. Po konzultáciách s pamiatkovým úradom odstránili náletové dreviny. Hrad sprístupnili pre imobilných, cyklistov a vozičkárov. Na hrad je teraz možné vyjsť pešo zo strany Korytárskej ulice aj z východnej strany od hrobky rodiny Barkóczyiovcov.