Regióny Prešov Ekonomika Domáca

Poisťovňa Generali vyplatí z poistenia bytovky v Prešove viac ako dva milióny eur

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA / PREŠOV – Poisťovňa Generali vyplatí z poistenia bytového domu v prípade prešovského paneláka, ktorý zasiahol výbuch plynu, poistné plnenie viac ako 2 milióny eur.

 

“Poistné plnenie prislúchajúce poškodeným po odpočítaní nárokov tretích strán bude poukázané na účet Spoločenstva vlastníkov bytov Mukačevská č. 7,” uviedol riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš s tým, že k výplate dôjde v najbližších dňoch. Poisťovňa je zároveň poisťovateľom aj niekoľkých bytov nachádzajúcich sa priamo v zasiahnutom paneláku.

“Do dnešného dňa sme našim klientom vyplatili už viac ako 110-tisíc eur z poistenia majetku. Klientom posielame rovno celé poistné plnenie bez záloh, keďže proces likvidácie prebieha v zrýchlenom režime,” vysvetlil Páleš a doplnil, že prvé výplaty poistných plnení poskytli už v utorok 10. decembra.

Doteraz im klienti v súvislosti s tragédiou v Prešove nahlásili 30 poistných udalostí. Podľa Páleša ide najmä o škody z poistenia majetku, konkrétne poškodené byty v zasiahnutom prešovskom paneláku, ako aj okolitých bytových domoch, kde tlaková vlna rozbila okná, balkónové výplne alebo poškodila dvere či okenné rámy. Z havarijného poistenia klienti nahlásili škody aj na motorových vozidlách, ktoré boli odparkované v čase výbuchu pred panelákom.

Klientov zo zasiahnutého paneláka, ktorí poistnú udalosť nenahlásili, poisťovňa telefonicky kontaktovala a ich škody zaregistrovala. V uplynulých dňoch prebiehali na mieste tragédie obhliadky poškodeného majetku obyvateľov, ktorí nahlásili poistnú udalosť.

“Naši technici obhliadali zničené alebo poškodené byty a motorové vozidlá. Obhliadky motorových vozidiel sa vzťahujú hlavne k havarijnému poisteniu,” vysvetlil Páleš.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici č. 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je naďalej nezvestná. Nepodarilo sa ju nájsť ani počas doterajšej sanácie budovy. Bytovku začali búrať v pondelok (16. 12.) a skončili v stredu (18. 12.) popoludní. Krízový štáb napokon rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú. S odvozom a uskladnením sutín z bytového domu začala stavebná firma, ktorú si mesto objednalo v piatok 20. decembra. Okrem zničenej bytovky museli svoje domovy dočasne opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov. Tí sa však následne vrátili do svojich bytov.