Regióny Prešov Top

Počet bezdomovcov za posledný rok rapídne stúpol: Útulky sú plné, nemáme kde ísť!

bezdomovec
Počet bezdomovcov rapídne stúpol. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

PREŠOV – Pre ľudí bez domova je zima najťažším ročným obdobím. Mnohí z nich sa vonku snažia doslova prežiť zo dňa na deň a kvôli mínusovým teplotám im hrozí podchladenie. Boj o holý život im sťažuje aj súčasná pandemická situácia a obavy z nakazenia Covidom-19.

 

Aktuálna pandemická situácia na Slovenku sa odzrkadlila aj na tých, ktorí nemajú vlastný domov. Každým rokom počet bezdomovcom narastá a táto zima bude pre nich obzvlášť kritická. Upozornila na to organizácia Depaul Slovensko, ktorá pomáha ľuďom bez domova. Táto zima má byť jedna z najužších po desiatkach rokov.

Organizácia v snahe pomôcť ľuďom v tejto nepriaznivej situácii, na zimu prichystala kampaň Otužilec, v ktorej upozorňuje na to, že bezdomovec je tiež otužilec, ale nedobrovoľný. „Hoci nám súčasný stav a krízové obdobie komplikujú možnosti pomoci zo strany dobrovoľníkov, ciest je vždy viacero. Najmä pravidelný finančný príspevok, napríklad vo forme adopcie postele, nám najviac pomôže. Ešte stále si takmer polovicu našich výdavkov musíme ako nezisková organizácia hradiť sami. Vďaka pravidelnej podpore od darcov tak dokážeme dýchať o niečo ľahšie a pomáhať ešte efektívnejšie,“ povedal riaditeľ neziskovej organizácia Jozef Kákoš.

Ďalším problémom je, že viacerí z nich prišli kvôli súčasnej pandemickej situácii o brigády či pomocné práce, ktoré boli pre nich zdrojom obživy. Ľubomír Vozňak, vedúci Nízkoprahového denného centra a Sociálneho centra v Prešove, hovorí, že mnohí z bezdomovcov, ktorí navštevujú ich centrum, nie sú ani evidovaní na úrade práce.

„Snažíme sa ich postupne viesť minimálne k tomu, aby mali aký taký mesačný príjem na svoje živobytie. Preto im pomáhame pri evidovaní na úrade práce,“ hovorí Vozňak. V súčasnosti je však nájdenie brigády či pomocnej práce pre ľudí bez domova oveľa náročnejšie. Už len samotné umiestnenie do sociálneho domova častokrát kvôli kapacitným možnostiam nie je možné. Vozňak potvrdzuje, že tento rok počet návštevníkov v ich dennom centre stúpol. „Kapacita v našom centre je úplne zaplnená. K dispozícii máme 108 lôžok, ktoré sú rozdelené na mužskú a ženskú sekciu. V súčasnosti však, bohužiaľ, nikoho nemôžeme prijímať,“ informuje Vozňak.

Počet ľudí bez domova stúpol

„Túto tuhú zimu mnohí bezdomovci už nezvládajú a preto prichádzajú k nám do centra. Počet záujemcov oproti minulému roku stúpol, avšak nie rapídne. V zime to stále býva najhoršie. U nás je jedinou podmienkou, aby boli mobilný, pretože imobilným návštevníkom, bohužiaľ, nemáme ako pomôcť. To sa tiež týka aj ľudí na vozíčku. Samozrejme sa však snažíme postarať aj o týchto ľudí a ihneď kontaktujeme nemocnicu či domovy sociálnych služieb,“ vysvetľuje vedúci centra.

Niektorí z nich sa dostali do ťažkej životnej situácie kvôli strate práce, iní zas kvôli rodinným problémom. Redaktorka Zoznamu oslovila aj konkrétnych ľudí, ktorí z viacerých dôvodov ostali na ulici.

“Na ulici žijem už niekoľko rokov. Opustila ma manželka, deti sme nemali. Po rozvode som nemal kde ísť, tak som skončil tu,” hovorí 56 – ročný Ján. “V lete to nie je až taký problém, ale teraz v zime sa v noci vydržať nedá. V centre pre bezdomovcov majú plno, takže tam tiež nemôžem ísť. Bojím  sa, že vonku zamrznem,” hovorí so strachom.

Alena, ktorá sa tento rok ocitla na ulici po prvý krát, má najväčšie obavy zo zhoršenia jej zdravotného stavu. “Každým dňom je to horšie a horšie. Noha mi funguje čoraz menej. Mala som vážny pracovný úraz a poisťovňa mi vyplatila len niekoľko stoviek eur, z čoho vyžijete maximálne na pár mesiacov. Chromú nikto nezamestná, preto nemám ani ako platiť nájom. Ľudia sa pýtajú, prečo nejdem k rodine, no moji rodičia zomreli už dávno a muža a deti nemám. Nechcem zomrieť sama,” dodáva s plačom.