Regióny Prešov

Po smrti dvoch turistov, hľadajú ďalšieho. Takto sa tomu dalo zabrániť!

horskí záchranári
Zásah horských záchranárov. Zdroj: FB Horská záchranná služba

VYSOKÉ TATRY – Za posledný týždeň prišli v Tatrách o život dvaja poľskí turisti. Po treťom horskí záchranári pátrajú dodnes. Tragédiám v nekompromisnom horskom teréne by sa však dalo predísť. Skúsení záchranári z prostredia Tatier radia ako na to.

 

Turista by sa mal vedieť zrieknuť túry v prípade nepriaznivých podmienok. Poprípade by mal zmeniť svoj ambiciózny plán na kratšiu a ľahšiu túru. Horskí záchranári počas zimnej túry odporúčajú vyhýbať sa lavínovým terénom a dráham hlavne v dňoch po snežení a silnom vetre. Turisti by mali byť obozretní a sledovať lavínovú predpoveď.

Do horského prostredia by nemal človek podľa záchranárov nikdy chodiť sám. “Základné pravidlo, bez ktorého sú všetky opatrenia zbytočné,” podotkli s tým, že by sa skupina počas túry nemala deliť.

Príslušníci Horskej záchrannej služby ďalej  radia, aby do lavínového terénu ľudia vstupovali po jednom a vzájomne sa sledovali. Odporúčajú mať pri sebe aj základnú lavínovú výbavu a vedieť ju efektívne použiť. Ide o lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú lopatku a lavínovú sondu. Je to podľa horských záchranárov nutná výbava aj na túry na horské chaty.

Turista by mal mať nabitý mobilný telefón aj lavínový airbag batoh, ktorý pomôže zostať na povrchu lavíny. “Pri jeho aktivácii sa šanca na prežitie výrazne zvyšuje,” konštatujú záchranári.