Regióny Prešov

Po roku opäť spustili na hladinu Štrbského plesa člnky

Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

ŠTRBSKÉ PLESO – Na hladinu Štrbského plesa spustili v piatok po roku opäť člnky. Táto atrakcia patrí podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej medzi najobľúbenejšie. Počas letnej sezóny je pre návštevníkov k dispozícii 21 člnov.

“Začíname 17. sezónu člnkovania na Štrbskom plese, okrem klasických člnov máme aj jeden svadobný a tiež záchranársky v prípade, že by niekto z návštevníkov potreboval pomoc. Atrakcia je obľúbenou súčasťou letnej sezóny a jediné, čo môže ovplyvniť návštevnosť je počasie,” uviedol manažér horského strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. Člnkovanie si každoročne užijú tisícky turistov, návštevnosť je podľa neho stabilizovaná a kulminuje okolo päť až desať percent. Atrakcia je sprístupnená každý deň od 10. do 18. hodiny s poslednou plavbou o 17. hodine.

Starosta Štrby Michal Sýkora upozornil, že Štrbské Pleso bolo vždy výnimočné miesto. “Vďaka pohľadniciam, ktoré zbieram, už ich mám cez 20.000, si môžem pozrieť, ako to tu kedysi vyzeralo. Bolo to také panské miesto, pred alebo aj po prvej svetovej vojne, dámy sa vždy obliekali honosnejšie a už okolo roku 1900 sa na jazere aj člnkovali. Roky to tu fungovalo, až v polovici 90. rokov 20. storočia sa to zastavilo, pretože už to ľudia preháňali s kŕmením rýb a jazero bolo znečistené,” priblížil Sýkora. Tradíciu, avšak v ekologickejšom duchu, sa podarilo opäť obnoviť v roku 2008. Jazero sa nachádza v nadmorskej výške 1351 metrov v piatom piatom stupni ochrany prírody a prevádzkovanie člnkovania tak podlieha prísnym opatreniam.

“Člnkovanie je jednou z top atrakcií v tejto lokalite, okrem lanoviek. Na Štrbskom Plese je počas leta pripravených viacero rodinných či športových podujatí, jednou z najzaujímavejších je napríklad Benátska noc,” dodala Blašková.