Regióny Prešov

Po Prešove si zajazdíte na nových elektrobicykloch

PREŠOV – Mesto Prešov uviedlo v utorok do prevádzky nový spôsob zdieľanej dopravy. Verejné bicykle, ktoré v meste zavádzajú po úspechu elektrokolobežiek, majú vytvoriť ďalšiu alternatívu ekologickej dopravy a prispieť k udržateľnej mobilite.

 

Cieľom takzvaného bikesharingu je zároveň znížiť produkciu škodlivých emisií, zlepšiť kvalitu ovzdušia a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy, informovala o tom Lenka Šitárová z kancelárie primátora mesta.

K dispozícii majú Prešovčania spolu 200 zdieľaných bicyklov, ktoré sú umiestnené na desiatich štartovacích stanovištiach. “Používatelia ich však po ukončení jazdy môžu nechať odstavené kdekoľvek v meste,” podotkla Šitárová s tým, že bicykel je potrebné zaparkovať na vhodnom mieste tak, aby neblokoval cestu a nezavadzal ani chodcom. O premiestňovanie bicyklov v rámci mesta tak, aby boli dostupné čo najväčšiemu počtu záujemcov, sa postará mesto. Obyvateľom a návštevníkom mesta bude služba bikesharingu dostupná do konca októbra.

Nové elektrobicykle zdroj : FB / Andrea Turčanová

Ako Šitárová upozornila, pred prvým použitím verejného bicykla je potrebné stiahnuť si aplikáciu Antik SmartWay. “Po jednoduchej registrácii v aplikácii odomknete bicykel načítaním QR kódu umiestneného na riadidlách,” doplnila. Po skončení jazdy je potrebné bicykel uzamknúť mechanickým potiahnutím páčky na zámku zadného kolesa.

Otvorenie prvého stanovišťa zdroj : FB / Andrea Turčanová

Stanovišťami zdieľaných bicyklov sú Hlavná ulica medzi severným parkom a budovou Kolégia, Námestie legionárov, priestor pred autobusovou stanicou na Masarykovej ulici, železničná stanica, Ulica 17. novembra pri zastávke MHD Vysokoškolský areál, na Sídlisku III pri supermarkete na Levočskej ulici a vedľa zmrzlinárne pri NS Centrum, na Sídlisku Sekčov na Exnárovej ulici, na Sídlisku Šváby na Švábskej ulici pri fontáne pred nákupným strediskom a na Sídlisku II vedľa NS Centrál.

Zmluva so spoločnosťou, ktorá zdieľané bicykle poskytla, platí do konca roka 2021, v prípade úspechu služby ju však mesto avizuje predĺžiť aj na ďalšie sezóny.