Regióny Prešov Top

PANIKA v Prešove! Známe sídlisko navštevuje niekoľko DIVIAKOV

diviak, obytná zóna
Ilustračné. Zdroj: archív redakcie

PREŠOV – Obyvatelia tretieho najväčšieho prešovského sídliska ostali v šoku. V obytnej zóne na Sídlisku 3 pri dopravnom ihrisku sa podľa očitých svedkov posledné dni pohybuje niekoľko diviakov. Najhoršie je na tom to, že toto ihrisko slúži najmä deťom. Ide o jedno z najnavštevovanejších ihrísk v Prešove. Rodičia sa preto obávajú o svoje ratolesti.

 

Voľne pohybujúce sa diviaky v prímestských častiach nie sú pre Prešovčanov žiadnou novinkou. Teraz sa však stala situácia, s ktorou nikto nerátal. Približne sedem dospelých diviakov vzhliadli obyvatelia prešovského Sídliska 3 v obytnej zóne pri tzv. dopravnom ihrisku. Upozornili na to vo facebookovej skupine Prešovskí havkáči.

„Na sídlisku žijem skoro 30 rokov. Bývam tu odjakživa a nikdy sa nestalo, že by diviaky priblížili tak blízko k ľuďom. Neviem čo ich k tomu viedlo, či hlad alebo zvedavosť, ale bojím sa, že by mohli zaútočiť. Predsa len, ide o divé zviera, ktoré nie je zvyknuté na ľudí,“ hovorí obyvateľka sídliska.

Podľa jej slov sa diviaky v lesných prímestských oblastiach Prešova vyskytujú pravidelne. Na sídliskách je to ojedinelý jav. „Nikdy som ich tu nevidela, až teraz. Na ich výskyt som upozornila aj ostatných psičkárov, ktorí chodia venčiť do tejto lokality. Niektorí z nich majú svoje psy voľne pustené. Ak by tam práve vtedy boli aj tie diviaky, neviem ako by to dopadlo,“ vysvetľuje Prešovčanka.

Obavy jej robia rodičia s deťmi, ktorí so svojimi ratolesťami navštevujú detské ihrisko pravidelne. “Väčšina mojich známych má už deti, a práve na toto ihrisko s nimi chodievajú. Dieťa nechápe, že diviak je nebezpečné zviera. Môže sa k nemu rozbehnúť, vystrašiť ho alebo v ňom nedajbože vzbudiť obranný reflex, pri ktorom zaútočí. Poľovníci by to mali riešiť teraz, nie až keď sa stane nejaké nešťastie,” dodáva rozhorčene.

Poľovníci: Môžeme si za to sami!

Podľa poľovníkov môžu za migráciu diviakov do obytných zón samotní ľudia. „V poslednom období je výskyt divožijúcej zveri častý z dôvodu intenzívneho vyrušovania tejto zveri v jej prirodzenom životnom prostredí (prímestské lesy) ľuďmi a ich voľnočasovými aktivitami no najmä nezodpovedným a koniec koncov protizákonným správaním sa a nadmerný vyrušovaním zveri. Predtým zver navštevovala obytné zóny hlavne sezónne za potravou,“ uviedol vedúci kancelárie Obvodnej poľovníckej komory v Prešove Milan Guľa.

Podľa jeho slov, voľne pohybujúci sa diviak nemá vo zvyku zaútočiť na človeka bez príčiny. „Voľne pohybujúci a zdravý diviak nie je nebezpečný. Určité riziko môže predstavovať diviačica pri ochrane svojich mláďat,“  vysvetľuje skúsený poľovník.

Diviaky strácajú plachosť

„Pri strete s diviakom si v prvom rade musíme uvedomiť, že ich prirodzená plachosť sa v týchto oblastiach zmenila a viac tolerujú prítomnosť človeka. Keďže vhodný kryt a potravu zver nachádza v neudržiavaných pozemkoch v blízkosti ľudí, paradoxne človekom vytlačená zver z jej prirodzeného prostredia sa cíti bezpečnejšie pri ľuďoch. Preto pri strete aj keď sa nám zdá že zver nie je plachá a niečo nie je v poriadku, je to len jej prirodzené našou činnosťou pozmenené správanie. Zver netreba vystrašiť, treba sa jej vyhnúť a hlavne nepanikáriť, veď sami si môžeme za to že sme ju prinútili zmeniť jej správanie,“ dodáva Guľa.