Politika Spoločnosť Regióny Domáce Prešov Top

Od chemickej inžinierky po primátorku. Turčanová ako prvá žena prepisuje históriu Prešova

Zdroj: SITA / Viktor Zamborský

BRATISLAVA – V najbližších štyroch rokoch povedie centrum Šariša žena. Post primátorky Prešova obhájila členka Kresťanskodemokratického hnutia s podporou strán OĽaNO a NOVA Andrea Turčanová. Pred súperom bývalým dvojnásobným primátorom Pavlom Hagyarim zvíťazila s náskokom takmer 5300 hlasov. Pritom pred voľbami nebolo do poslednej chvíle nič isté. Trestné oznámenia a antikampaň od neprajníkov neobišli ani ju.

 

Úspech oslávila novozvolená primátorka Turčanová v spoločnosti svojej rodiny a straníckych kolegov v prešovskej centrále Kresťanskodemokratického hnutia. Zablahoželať jej prišiel aj predseda hnutia Alojz Hlina. Už počas sčítavania približne polovice volebných obvodov priznal jej najväčší súper Hagyari svoju porážku. Víťazke poslal sms, v ktorej jej zablahoželal k úspechu.

Problémy ju neobišli

Primátorka sa pred víťazstvom potýkala aj s mnohými problémami. Začiatkom novembra – len pár dní pred voľbami podal kandidát na primátora mesta Stanislav Grega na Turčanovú trestné oznámenie. Dôvodom bolo podpísanie uznesenia o majetkovom prevode pri zamýšľanej kúpe pozemkov na Narcisovej ulici mesta Prešov. Grega informoval o zneužití právomoci verejného činiteľa pri podpísaní uznesenia o kúpe pozemkov, na ktorých stojí nevyužité ihrisko. „Primátorka nemala čo podpísať uznesenie na túto sumu a akceptovať cenu súdneho znalca 129 eur za meter štvorcový od žiadateľa. Mala si vypracovať svoj posudok. Teraz, na poslednom zastupiteľstve, už bola suma 57 eur za meter štvorcový. Pri tej výmere je to rozdiel 800-tisíc eur,“ vysvetlil na tlačovej besede neúspešný kandidát Grega.

Na jeho slová zareagoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták. Podľa jeho slov primátorka uznesenie podpísala, no samotnú zmluvu o majetkovom prevode už nie. „Vzhľadom na to, že nová cena bola podstatne nižšia, dala primátorka na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva mesta Prešov 25. septembra návrh na zrušenie uznesenia, ktorým poslanci tento majetkový prevod v máji schválili. Tento návrh na zrušenie však vďaka dvom ľavicovým poslaneckým klubom neprešiel,“ napísal Grejták.

 

Grega podal na novozvolenú primátorku trestné oznámenie. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

 

Poriadok musí byť

Počas svojho prvého funkčného obdobia si stihla medzi svojimi upratať. Minulý rok odvolala z funkcie druhého viceprimátora mesta Martina Ďurišina. Dôvodom bolo podľa primátorky nezvládnutie komunikácie s klubmi a hlasovanie v zastupiteľstve proti návrhom vedenia mesta. „Napriek tomu, že bol súčasťou vedenia mesta, boli niektoré z jeho vyjadrení i napríklad návrh riešenia nakladania s odpadmi v neprospech Prešova,‘‘ skonštatovala vtedy Turčanová.

Dobehne, čo nestihla?

V predchádzajúcom období zrealizovala zhruba 500 investičných akcií. Radnica sfunkčnila cyklistický velodróm, jediný svojho druhu na Slovensku. Mesto začalo s rekonštrukciami ciest či chodníkov. Systém rezidenčných kariet však už zaviesť nestihli. Dôvodom boli parkovacie miesta, ktoré sa nepodarilo vytvoriť podľa plánov. Cieľom bolo číslo 1900. Vybudovali iba 450. Primátorka Turčanová chcela problém s parkovaním riešiť prijatím nariadenia, ktoré by vytvorilo nový parkovací systém. Jeho základom mali byť rezidenčné karty, ktoré mali zabezpečiť ľuďom jedno parkovacie mesto pred bytovým domom. Opozícia kvôli nedostatku parkovacích miest preto snahy zaviesť karty zabrzdila. Primátorka v blízkej budúcnosti neplánuje toto nariadenie opätovne predložiť. „Stane sa tak, keď bude politická vôľa. Zatiaľ nie je. Predpokladám, že to možno bude až v novom funkčnom období, teraz už asi nie,“ komentovala Turčanová.

Obchvat čoraz viac reálnejší

Primátorka Turčanová chce dôraz klásť na urýchlené dobudovanie diaľničného obchvatu Prešov, západ – Prešov – juh, ako aj na začatie mimoriadne potrebného severného obchvatu R4. Tieto problémy vyhnali ešte v roku 2016 ľudí do ulíc. Iniciatíva Lepší Prešov pripravila protestné zhromaždenie a zároveň adresovala výzvu vláde. Na 15 minút Prešovčania zablokovali jeden z hlavných ťahov mesta. Snažili sa tak poukázať na neúnosné dopravné kolapsy a zlú dopravnú situáciu Prešova. Protestujúcich vtedy podporila aj primátorka Turčanová. Dodala, že ,,keby sa občania zmobilizovali oveľa skôr, nestáli by sme pred otázkou, či bude vôbec D1-ka a R4-ka, ale videli by sme reálne rozbehnuté stavby a bavili sa o termíne kolaudácie“.

 

Prešovčania zablokovali jeden z hlavných ťahov mesta. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

 

Stavila na priamy kontakt

Tohtoročná Turčanovej kampaň podobne ako pred štyrmi rokmi stála niečo vyše 20-tisíc eur. Ešte pred samotnou kampaňou zdôraznila, že nepôjde do žiadnych megalomanských reklamných kampaní, ale bude mať pár billboardov. ,,Postavím to zase na tom, že sa budem stretávať s občanmi,‘‘ zdôraznila pred časom. S Prešovčanmi sa začala stretávať v uliciach mesta už začiatkom októbra. O tom, že primátorka obľubuje sociálne siete niet pochýb. Stretnutia mala vždy dokonale zdokumentované a občania sa tak mohli nájsť na fotografiách, ktoré uverejňovala.

 

Pred voľbami Turčanová chodila medzi ľudí. Zdroj: FB Andrea Turčanová

 

Ekologická katastrofa

Po výhre chce Turčanová pokračovať s ďalšími výzvami. Problém Solivarov trápi väčšiu časť obyvateľov. Pokiaľ primátorka nezakročí, hovorí sa dokonca o ekologickej katastrofe. Podľa jej slov sa chce pokúsiť posunúť Prešov ešte ďalej. „V prvom rade potrebujeme dokončiť hokejový a futbalový štadión, pokračovať vo výstavbe nájomných bytov, ako aj v revitalizácii prírodného kúpaliska Delňa,“ povedala primátorka. Z Delne chce vytvoriť mestské centrum športov s celoročným využitím.

Veľkú pozornosť bude venovať oblasti rozvoja športu. Mesto už začalo so spomínanou rekonštrukciou hokejového štadióna, ktorý museli začiatkom mája uzavrieť. Momentálne pracujú na výmene strechy. Zámerom mesta je tiež vybudovať pri súčasnom zimnom štadióne tréningovú halu. „Rekonštrukcia zimného štadióna patrí medzi naše priority a jej príprave sa intenzívne venujeme od roku 2015, prakticky od momentu, keď odborný posudok skonštatoval narušenú statiku strechy,“ vyhlásila primátorka pred uzatvorením štadióna.

 

Rekonštrukcia zimného štadióna beží naplno. Zdroj: FB Andrea Turčanová

 

Pomoc rodinám

Súčasná primátorka Turčanová vyštudovala chemickú inžinierku na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Narodila sa v Martine, ale väčšinu svojho profesijného života pôsobila v Prešove v oblasti sociálnych služieb. Je vydatá za Jána Turčana, ktorý bol profesionálnym vojakom, kde dosiahol hodnosť – major. Spolu majú 5 detí. Teší sa však aj z ďalších rodinných prírastkov. ,,Radosť do života mi prinášajú naše dve krásne vnúčatá Sofia a Michael,‘‘ uvádza na svojej webovej stránke.

Turčanová pracovala na Odbore mestských organizácií a verejnoprospešných činností mesta. Pôsobila ako koordinátorka celoslovenských projektov zameraných na deti a rodinu. Bola riaditeľkou sociálneho odboru na úrade práce mesta Prešov. Do roku 2014 bola riaditeľka Domova sociálnych služieb svätého Dominika v obci Petrovany.

Andrea Turčanová v komunálnych voľbách o post primátorky Prešova bojovala okrem Pavla Hagyariho a Stanislava Gregu aj s ďalšími kandidátmi: Richardom Drutarovským, Miroslavom Benkom, Františkom Oľhom a Igorom Duždom.

 

Galéria
Andrea Turčanová sa stala opäť primátorkou Prešova. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Primátorka je pripravená pokračovať v tom, čo začala. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Turčanová minula na kampaň viac ako 20-tisíc. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Zimný štadión dostane novú tvár. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Primátorka využila čas na stretnutia s ľuďmi. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Počas kampane Turčanová sľubovala rekonštrukciu zimného štadióna. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Primátorka zavítala aj do centra Prešova. Zdroj: FB Andrea Turčanová
Turčanová predstavila svoje vízie. Zdroj: FB Andrea Turčanová
navigate_before
navigate_next