Regióny Prešov Top

Obyvatelia majú strach: Ručanie ako z hororu, nočný útek do domu! Problém s medveďom riešia už aj TU

medveď, les, príroda
Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

KENDICE – Obyvatelia obce Kendice, Radatice a Haniska majú strach. V noci totiž počúvali na svojich pozemkoch ručanie ako z hororu. Doteraz nikto netušil, o aké zviera vlastne ide a čo sa pohybuje v ich blízkosti. Nedávno však kompetentní varovali, že v ich katastrálnom území spozorovali medveďa.

 

Pred pár dňami započula jedna z obyvateliek obce Radatice Daniela záhadné ručanie počas toho, ako si užívala nočný pohľad na hviezdy. Podľa jej slov boli zvuky také hlasité, že zneli ako z hororu. “Nechápala som, čo to má byť. Zdalo sa mi, že je úplne pri mne. Musel byť strašne blízko. Tipujem za plotom. Sme posledný dom v uličke a za nami už je len les.”

Hoci vtedy netušila, o aké zviera vlastne ide, okamžite intuitívne odišla naspäť do vnútra. “Potom som 10 minút sedela pri stene a ani sa nepohla.” Nedávno sa záhadu hororového ručania podarilo objasniť. Okolo obce Radatice sa totiž pohybuje medveď. “Upozorňujeme občanov, že v blízkosti katastra obce Kendice, Haniska a Radatice sa pohybuje MEDVEĎ. Vyzývame Vás na opatrnosť v prípade pohybu v lese,” poznamenali kompetentní na sociálnej sieti.

Obyvatelia dostali strach a príspevok začali okamžite zdieľať. “Za chvíľu možno aj Prešov. Žiadna sranda. Nakoniec sa zo strachu budeme prechádzať len v Maxe, Novume a Eperii,” poznamenala Ľudmila. Príspevok má v súčasnosti viac ako 500 zdieľaní.

Čo robiť pri strete s medveďom?

Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčajú, aby ste medveďa nefotografovali, ale aby ste sa začali pomaly vzďaľovať. “Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,” poznamenali na svojom webe.

Keď však medveď skutočne zaútočí, je podľa odborníkov najlepšia pasívna obrana. “Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou,” informovali zamestnanci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

Hrôzostrašný útok medveďa.
Hrôzostrašný útok medveďa. Zdroj: YouTube/Ska drone | Life in the wild

Dôležitá je však podľa nich aj prevencia, aby ste sa v blízkosti medveďa vôbec nevyskytli. “Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.” Pokiaľ sa teda budete po lese pohybovať v skupinkách je menšie riziko, žeby na vás medveďa zaútočil.