Regióny Domáce Prešov Kežmarok Top

Obvinený ako SÉRIOVÝ VRAH z Kežmarku: ÚTOK SAMOPALOM na nevinnú dvojicu

Obvinený Ján Románek mal podľa policajtov strieľať aj na snúbencov Štefana a Danku pri obci Holumnica. Zdroj: TV JOJ/FB

KEŽMAROK – Obeťami muža obvineného, ako sériového vraha 37-ročného Jána Románka z Vojnian sa mali stať snúbenci zo Spiša. Dnes si už po štyroch rokoch neustáleho strachu môžu konečne vydýchnuť. Obvinený Románek, otec dvoch detí a navonok vzorný občan, je už pár dní vo väzbe, no Štefan (41) a Danka (31) budú mať obraz tej osudovej noci navždy pred očami.

 

V jeden teplý májový večer v roku 2017 viezol Štefan, tak ako aj mnoho krát predtým, svoju snúbenicu Danku do Ihlian. Do dedinky, odkiaľ Danka pochádzala. Vtedy ešte ani len netušili, že sa im tento večer mohol stať osudným. Keď prechádzali lesnou cestou medzi Holumnicou a Jurským zbadali na ceste kamene. Štefan, ktorý pochádza z neďalekej Spišskej Belej, zastavil, aby ich odstránil, ozvala sa streľba. Útočník ho zasiahol do pľúc. Ďalšia strela poranila Danku, ktorá sedela v aute. Štefan nasadol do auta a snažil sa rýchlo utiecť. Lenže bol ťažko zranený, takže už asi po tristo metroch nabúral. Danka privolala záchranku, ktorá oboch previezla do popradskej nemocnice. Smrti unikli len o vlások.

Po tom, ako vrah postrelil Štefana do hrude, havaroval o pár metrov ďalej. Zdroj: TV JOJ

“Muž bol v kritickom stave transportovaný záchranármi na umelej pľúcnej ventilácii. Utrpel viacnásobné poranenia postihujúce viaceré oblasti tela,” povedal ešte v roku 2017 Andrej Hirjak, hovorca Operačného strediska Zdravotnej záchrannej služby. Streľba na zaľúbenú dvojicu nedávala nikomu zmysel. Neexistoval vôbec žiadny motív, nikto si ani len nedokázal predstaviť, aký dôvod na vraždu Danky a Štefana môže ktokoľvek mať. Policajti začali prípad vyšetrovať, ako úkladnú vraždu v štádiu pokusu. S vyšetrovaním, ale ďaleko nezašli, uviazli na mŕtvom bode.

Po tom, ako vrah postrelil Štefana do hrude, havaroval o pár metrov ďalej. Zdroj: TV JOJ

„Môžeme potvrdiť, že udalosť medzi obcami Holumnica a Jurské v okrese Kežmarok vyšetruje Národná kriminálna agentúra ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu, ktorého sa v nedeľu dopustil doposiaľ neznámy páchateľ v úmysle usmrtiť dve osoby,“ vyjadril sa v danom roku k prípadu hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Muža obvinili ako SÉRIOVÉHO VRAHA z Kežmarku! Bol tichý a utiahnutý, vychovával deti, doma mal desiatky zbraní

Po tom, ako boli snúbenci prevezení do nemocnice, a ako ich pred izbami strážili príslušníci polície, sa medzi vystrašenými dedinčanmi strhla vlna rôznych konšpiračných teórií. „Veď je to hrozné, čo sa to deje. Človek si pripadá ako v amerických filmoch. Aby sme ani nevychádzali von,“ nechal sa počuť, krátko po útoku na nevinnú dvojicu, muž z obce Ihľany.

Danka bola mimo ohrozenia života, no Štefana strelec zasiahol priamo do pľúc. Po niekoľkohodinovej operácii ho previedli do umelého spánku na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ich izby po celý čas strážili policajti. Strely ktoré dvojicu na snúbencov zasiahli, vyšli z takzvaného škorpióna. Ide o samopal vzor 61. No a presne túto zbraň našli len pred pár týždňami pri pri prehliadke domu nenápadného dedinského muža Jána Románka. Ten totiž zareagoval pri bežnej policajnej kontrole skratovo a začal strieľať na mužov zákona.

Samopal vzor 61, tzv. škorpión, ktorý policajti našli o obvineného Jána z Vojnian doma. Zdroj: archív

PÁTRANIE PO VRAHOVI trvalo dlhých šesť rokov: TOTO JE TVÁR muža obvineného z popravy pumpára Erika!

V prípade Štefana a Danky mal podľa policajtov stáť strelec blízko obetí. Striehol na svoju obeť z lesa a čakal na okoloidúceho nič netušiaceho šoféra, ktorému by sa rozhádzané kamene na ceste stali osudným. To však našťastie nebol prípad snúbencov. Otázkou však stále ostáva, prečo práve oni.

“Mali sme obrovské šťastie”

Obaja sú bezkonfliktní, žijú pokojne, žiadne spory s nikým nemali. Plánovali svadbu. V dobe, kedy takmer prišli o život, už mali za sebou predmanželskú náuku. Preto je dodnes záhadou, prečo by mal Ján dôvod strieľať na neškodný pár. „Stačilo málo a dnes by sme tu neboli. Mali sme obrovské šťastie,“ povedala v súčasnosti Danka pre denník Plus JEDEN DEŇ.

O tom, že strelca chytili sa s už terajším manželom Štefanom dozvedeli z médií. „Bol to pre mňa zvláštny pocit, aj som si trochu poplakala. Najmä po tom, ako som si uvedomila, že nie všetci mali také šťastie ako my, že sme to prežili,“ dodala smutne. „Neverila som, že sa to dakedy vôbec vyrieši,“ vyhŕklo z nej.

Hrozí mu doživotie

Nenápadného 37-ročného Jána Románka z obce Vojňany obvinili len pred niekoľkými dňami z dvoch vrážd (vražda pumpára Erika z roku 2015 a vražda dôchodcu Jozefa Lazára z roku 2019) a jedného pokusu o vraždu (snúbenci Danka a Štefan zo Spiša), ktoré policajti nevedeli objasniť viac ako 6 rokov. Vraždy  nespájal žiaden motív, nebola v nich žiadna spojitosť, preto boli dlhé roky vyšetrovatelia v slepej uličke. Až po nepremyslenom konaní Jána, kedy v júni tohto roka spustil paľbu na policajnú hliadku v Liptovskom Hrádku, ktorá ho chcela skontrolovať.

Lukáša PODOZRIEVALI z VRAŽDY pumpára: „Vraha našli, no mne to tie ROKY NEVRÁTI,“

“Páchateľ pri Liptovskom Hrádku strieľal na dvojčlennú policajnú hliadku, ktorá ho chcela skontrolovať. Aj v tomto prípade vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši vzniesol obvinenie rovnakej osobe Ján R. z okresu Kežmarok,”  napísali pred pár dňami policajti v správe.

Práve v tento deň sa otvorila “Pandorina skrinka” s tajomstvami, z ktorých naskakujú zimomriavky. Jána Románka, po streľbe na policajtov, obvinili z ohavných činov, ktoré mátali policajtov dlhé roky. “Za viaceré staršie vraždy na výhode Slovenska vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry a vyšetrovatelia krajskej kriminálky v Prešove obvinili Kežmarčana, Jána R.,” prezradili ďalej muži zákona. Prípad muža obvineného ako sériového vraha už vyšetrujú elitní policajti NAKA. Páchateľovi za všetky skutky v prípade dokázania viny hrozí doživotný trest odňatia slobody.