Regióny Prešov Top

OBROVSKÉ NEŠŤASTIE Rodine ZOMREL otec, teraz im ZEMETRASENIE zničilo dom! Tragické DETAILY, TOTO sa nemalo stať

Zemetrasenie zasiahlo aj Patrikov domov. Zdroj: TASR/Maroš Černý , zregionu.sk

Poisťovne len vyčisľujú škody

Podľa informácií z obce Ďapalovce, obyvatelia obce ešte stále zisťujú, aké škody na majetku im boli spôsobené. Klienti začali postupne svojim poisťovniam nahlasovať škody po zemetrasení. K utorku (10. 10.) informovala hovorkyňa SLASPO (Slovenská asociácia poisťovní ) Eva Jacková o tom, že výška škôd presahovala dva milióny eur. Silu otrasov zemetrasenia na Slovensku bude posudzovať Slovenská akadémia vied (SAV). SAV na základe analýz určí stupeň otrasov podľa stupnice EMS 98 pre jednotlivé obce, v ktorých vznikli škody.

V stredu už boli s vyjadreniami o výške škôd opatrnejší, pretože každý deň pribúdajú nové hlásenie. V stredu (11. 10.) evidovala SLASPO viac ako 1000 škôd. “Pri odhade celkovej sumy poistených škôd sú poisťovne zatiaľ opatrné, pretože vo veľa prípadoch je potrebné urobiť dôkladné obhliadky, z ktorých bude zrejmé, či súčasné čísla budú približne rovnaké alebo násobne väčšie, no už teraz možno hovoriť o miliónových škodách,” uviedla SLASPO.

Škody vám nepreplatia, ak máte zle nastavené poistenie

Typy poškodení sú rôzne. Od poškodeného nábytku, až po popraskané múry. Mnohým domom zničilo aj nosné stavebné konštrukcie, a tak sa ich príbytky stali neobývateľné. “Z pohľadu typu škôd ide najčastejšie o popraskané múry a fasády domov, poškodené omietky a okná, ale aj dlažby, či už v interiéri alebo exteriéri, komíny a strechy, tiež nosné stavebné konštrukcie. Poškodené sú aj zariadenia domácností – zrkadlá, sklené výplne a rôzne sklené predmety,” priblížil riaditeľ odboru likvidácie v ČSOB poisťovni Milan Černák.

Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk, upozorňuje na doležitú chybu v poistení nehnuteľností. Mnohé domácnosti tak zo svojich poistení nebudú môcť zaplatiť vzniknuté škody. „Predstavme si, že si človek pred 10 rokmi postavil dom za 60 000 eur a na túto sumu ho aj poistil. Vzhľadom na vyššiu infláciu, vývoj cien materiálov a práce na trhu, by dnes rovnaký dom postavil za 120 000 eur, takže na ňom vzniklo 50-percentné podpoistenie. V praxi to znamená, že ak by na tejto nehnuteľnosti vznikla škoda za 20 000 eur, poisťovňa môže pristúpiť k tomu, že klientovi vyplatí len 10 000 eur. Keby mal poistnú sumu aktualizovanú, vyhol by sa strate 10 000 eur,“ vysvetľuje Krajňák pre portál Startiup. Ďalej upozorňuje, že dôležité je poistiť si nielen nehnuteľnosť, ale aj domácnosť. Poistovňa vám tak preplatí aj poškodené vnútorné vybavenie ako skrine, televízory či nábytok.