OBROVSKÁ STRATA pre Slovensko: Zomrel VÝZNAMNÝ športovec zo siene slávy

SVIT – Športová scéna smúti. Vo veku 91 rokov ju 19. decembra navždy opustila basketbalová legenda Rudolf Vaniak. Bol taktiež uvedený do Siene Slávy slovenského basketbalu.

 

Rudolf Vraniak bol bývalý československý basketbalista, majster Československa 1961 a tréner mládeže a mužov. Jeho bývalí kolegovia a spoluhráči z basketbalového klubu BK Iskra Svit oznámili smutnú správu o jeho večnom odchode na facebookovej stránke.

„Basketbalová hala vo Svite bola pre pána Vraniaka  druhý domov,“ píšu zronení športovci.

V československej basketbalovej lige hral za kluby VSS Košice a Iskra Svit, s ktorým získal titul majstra Československa, titul vicemajstra, dve tretie miesta a tri štvrté miesta. Celkom odohral 15 ligových sezón a od zavedenia ligových štatistík zaznamenal 2421 bodov.

Rudolf Vaniak. ZDROJ: BK Iskra Svit/ FB

Rudolf Vaniak so svojim tímom prerazil aj v európskych zápasoch. S klubom Iskra Svit hral Pohár európskych majstrov 1961-1962 a vo štvrťfinále bol Svit vyradený tímom CSKA Moskv.

V rokoch 1980 až 1988 bol šesť sezón trénerom ligového družstva Chemosvit Svit, s ktorým získal titul vicemajstra Československa 1985 a štvrté miesto v roku 1987. S tímom Chemosvit Svit štartoval v Pohári víťazov pohárov v roku 1986 a v 1. kole Svit vyradil turecký tím Fenerbahce  Istanbul a v  osemfinále Svit prehral s francúzskym tímom Stade Francais BC Paríž.

V roku 2022 bol Rudolf Vraniak uvedený do Siene Slávy slovenského basketbalu.

Viac o téme: basketbal, legenda, smrť, smutná správa, Sport, športovec, úmrtie

Súvisiace články