Regióny Prešov Bardejov

Obec Sveržov plánuje v tomto roku vybudovať čistiareň odpadových vôd

Zdroj: TASR / Oliver Ondrás

BARDEJOV – Výstavba čistiarne odpadových vôd (ČOV) je jednou z tohtoročných priorít obce Sveržov v okrese Bardejov. Okrem toho podľa starostu obce Pavla Ceľucha pracujú i na príprave projektu, ktorého výsledkom bude rozšírenie cesty Tarnov – Gaboltov.

 

Ako povedal, v uplynulom roku sa im podarilo, okrem iného, urobiť nové kúrenie v sále kultúrnosprávnej budovy, nainštalovať vysokorýchlostný internet v kultúrnom dome, ako i v obci. “Začali sme s výstavbou cesty k cintorínu, urobilo sa oplotenie časti Kostola svätého Martina a časti cintorína evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Zrealizovali sme bezpečnostný kamerový systém v obci, uskutočnili sme brúsenie a maľovanie podhľadov amfiteátra, začalo sa s výstavbou chodníka okolo hlavnej cesty a uličnej kanalizácie. Zrealizovali sme oplotenie dvora pri novopostavených obecných skladoch a spolu s komunitným centrom sme vybudovali besiedku pri rómskej osade,” uviedol Ceľuch.

V súčasnosti sa intenzívne venujú prípravným prácam v súvislosti s výstavbou ČOV, ktorá je už vo fáze výberového konania na realizáciu. “Intenzívne pracujeme na príprave projektu rozšírenia cesty v smere od Motorestu Tarnov do Gaboltova. Rozšírená bude aj krajnica,” doplnil Ceľuch s tým, že Prešovský samosprávny kraj zrealizoval rozsiahlu rekonštrukciu mosta nad obcou Sveržov. Odovzdali ho do užívania na jeseň minulého roka. Obec podľa neho dbá o životné prostredie tým, že apeluje na obyvateľov, aby viac triedili komunálny odpad. “Udržíme tým náklady na vývoz komunálneho odpadu, ktoré patria medzi najnižšie v okolí. Nezvyšovali sme ich, spoliehame sa na zodpovednosť ľudí,” dodal starosta s tým, že obec má v súčasnosti 630 obyvateľov.