Regióny Prešov Poprad

Niektoré turistické chodníky vo Vysokých Tatrách budú od novembra uzavreté

Zdroj: SITAš

POPRAD – Od 1. novembra bude vo vysokohorskom prostredí platiť sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov, potrvá do 14. júna. „Hoci sú viaceré vysokohorské turistické trasy, vrátane štítov a priechodov cez sedlá uzavreté, turisti sa aj v tomto období môžu vybrať na vysokohorské chaty, s výnimkou tej pod Rysmi, ktorá je v zime uzavretá,“ informovala dnes Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku, ktoré sú správcom značkovaných turistických chodníkov. Podmienky uzávery upravuje verejná vyhláška Okresného úradu Prešov z októbra 2017, ktorá momentálne supluje chýbajúci Návštevný poriadok TANAP.

 

Celoročne otvorené chodníky vhodné aj na zimnú turistiku zobrazuje nová mapa, ktorú pred zimnou sezónou pripravilo Združenie cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry ako prevádzkovateľ Tatranských informačných kancelárií. Tá bude súčasťou letáka o zimnej turistike, ktorý bude čoskoro dostupný v informačných kanceláriách a členských ubytovacích zariadeniach, ako aj na internetových stránkach. „Chceme, aby sa návštevník cítil v Tatrách vítaný počas celého roka, a preto sme sa rozhodli pripraviť mapu, ktorá bude turistu motivovať k pohybu v horách aj počas zimy. Väčšinou sa sezónna uzávera komunikuje zákazmi a výpisom zatvorených chodníkov. My sme zvolili opačný prístup, keď ukazujeme to, čo je povolené,“ vysvetlila výkonná riaditeľka ZCR Vysoké Tatry Lenka Syrovátková.

Syrovátková zároveň upozornila, že turistika v zime je odlišná od letnej, najmä čo sa týka nárokov na výbavu aj skúsenosti. Turisti by si preto podľa nej v rámci plánovania nemali zabudnúť overiť počasie, aktuálnu snehovú situáciu aj výstrahy. Pribaliť by si mali aj zimnú výstroj podľa aktuálnej situácie ako palice, turistické mačky, čakan, prípadne lavínový výstroj. Riaditeľka ZCR tiež upozornila na uzatvorenie horského poistenia, turisti by sa mali pred odchodom na túru zapísať do knihy vychádzok a túr v ubytovacom zariadení a informovať o tom svojich blízkych. „Otvorený chodník neznamená, že je upravovaný a bezpečný. Je nutné vždy zvážiť aktuálnu situáciu a vlastné schopnosti a byť pripravený sa kedykoľvek vrátiť,“ dodala.