Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

VÝHODY sa skončili! Do nákupného centra ale zaočkovaní za istých okolností vstúpiť môžu

Opatrenia sa sprísnili. Nezaočkovaní môžu vstúpiť len do esenciálnych predajní. Zdroj: Mária Rusnáková

PREŠOV – Od pondelka (22. novembra) platia kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii na celom Slovensku sprísnené opatrenia. Týkajú sa predovšetkým nezaočkovaných. Podľa nového OP režimu, teda očkovaní a prekonaní, nemôžu nezaočkovaní navštíviť obchodné domy, hromadné podujatia, ubytovacie služby či kúpaliská. Zisťovali sme, ako tieto nové opatrenia fungujú v praxi.

 

Mnohé nákupné centrá majú vo svojej ponuke služieb okrem obchodov s textilným tovarom a drogériou aj potravinové predajne či pobočku slovenskej pošty. To je jeden z výnimiek, kedy môžu do obchodného centra vstúpiť aj nezaočkovaní. V tomto prípade však jednotlivé predajne, ako sú napríklad obchody s oblečením či kníhkupectvo, kontrolujú, či sú zákazníci očkovaní, individuálne.

„Vzhľadom na to, že naša predajňa je zameraná len na predaj kníh a darčekového tovaru, vyžadujeme od každého zákazníka pri vstupe COVID pass,“ povedali nám zamestnanci kníhkupectva. V prípade, že príde naraz väčší počet nakupujúcich sa zamestnanci rozdelia do jednotlivých častí predajne tak, aby stíhali kontrolovať aj obsluhovať zákazníkov súčasníkov. „Na smene sme štyria, pričom dvaja kontrolujú pri vstupe, jeden je za pokladňou a jeden pri obsluhe,“ vysvetľujú.

Začiatky boli chaotické

Aj v ostatných obchodoch, ktoré musia dodržiavať OP režim, si zamestnanci museli zvoliť nový systém v obsluhe zákazníkov. „Prvý deň bol chaotický, nikto nevedel presne, čo má robiť a čo môžeme pri novom fungovaní v OP režime očakávať. Zákazníci sú však trpezliví a tolerantní, za čo im nesmierne ďakujeme,“ hovorí vedúca predajne s darčekovým tovarom.

Niektoré prevádzky sa vyhli novému režimu, kedy do predajne môžu vstúpiť len očkovaní a po prekonaní covidu tým, že súčasťou ich „zboží“ je aj základný tovar, ako napríklad drogéria.  „V našej predajni máme zmiešaný tovar, preto stále fungujeme v starom OTP režime. Sme radení k esenciálnym predajniam, také sme dostali pokyny. Platí však, že vstúpiť môže len obmedzený počet zákazníkov na meter štvorcový,“ vysvetľuje zamestnankyňa.

Opatrenia sa sprísnili. Nezaočkovaní môžu vstúpiť len do esenciálnych predajní. Zdroj: Mária Rusnáková

Podľa nového OP režimu môžu tiež zamestnávatelia zisťovať či sú ich zamestnanci zaočkovaní, prekonali ochorenie alebo majú negatívny test, ale nemôžu im zatiaľ zamedziť vstup na pracovisko. „Mňa osobne sa nepýtal nikto, či som zaočkovaná alebo som prekonala covid. V prípade potreby však nemám absolútny problém sa preukázať,“ dodáva na záver.