Regióny Prešov Košice

KRITICKÁ SITUÁCIA v nemocniciach na východe Slovenska! Dochádzajú lôžka aj dýchacie prístroje

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Michal Svítok

VÝCHODNÉ SLOVENSKO – Situácia v nemocniciach v Prešovskom kraji je kritická. Počet nakazených každým dňom stúpa a kapacity nemocníc sa blížia k nule. Najkritickejšia situácia je s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia až 96-percentnú obsadenosť lôžok s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu.

 

Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia kritický stav. S dochádzajúcim počet voľných lôžok, nedostatkom prístrojov na umelú pľúcnu ventiláciu či obmedzením poskytovania zdravotnej starostlivosti bojujú takmer všetky nemocnice na východe Slovenska.

Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, v Prešovskom kraji je v nemocniciach až 93-percentná obsadenosť lôžok s napojením na kyslík (zo 508 je obsadených 473), 95% obsadenosť lôžok s napojením na high-flow (zo 43 je obsadených 41) a 96% obsadenosť lôžok s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (z 53 je obsadených 51 lôžok).

“Najkritickejšia situácia je s lôžkami pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, kde je 96-percentná obsadenosť postelí,” uviedla Eliášová.

Pacientov musia prevážať do iných nemocníc

V uplynulom týždni si vyžiadalo prevoz do iných nemocníc 165 pacientov, z nich 35 si vyžadovalo podporu umelej pľúcnej ventilácie. “V Prešovskom kraji je obmedzená tzv. biela starostlivosť pre vysoký počet pacientov s ochorením covid-19. Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane,“ vysvetľuje štátny tajomník rezortu Kamil Száz.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s krajskými koordinátormi v kooperácii s Prešovským samosprávnym krajom a nemocnicami pristupuje v predstihu k potrebným opatreniam a z dôvodu vážnosti situácie v prešovskom regióne zapája od pondelka aj špecializované ústavy do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok, kde si pacientov stav vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

„Všetky zdravotnícke zariadenia v regióne sme požiadali, aby maximalizovali svoje kapacity pre pacientov s ochorením covid- 19 nad kapacity uvedené v III. fáze reprofilizácie. Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení,“ povedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský.

Zdravotnú starostlivosť poskytujú len akútne

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove vzrástol počet hospitalizovaných pacientov s ochorením covid-19 od utorka uplynulého týždňa (9. novembra) o takmer 40 percent. V ten deň bolo v nemocnici hospitalizovaných 146 pacientov, z toho 13 bolo napojených na umelej pľúcnej ventilácii. Ako uviedol riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník, dvanásť pacientov z trinásť bolo neočkovaných.

V nemocnici zároveň od tohto dátumu obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti iba na akútnu a neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Pre stúpajúci počet nakazených pacientov museli rozšíriť aj počet lôžok. Nemocnica reprofilizovala ďalšie lôžka na oddelení pediatrie, dermatovenerológie a psychiatrie. Aktuálna kapacita covid lôžok sa tak zvýšila zo 160 na 249.