Regióny Prešov

Návštevnosť múzeí a galérií v Prešovskom samosprávnom kraji poznačila koronakríza

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

PREŠOV – Múzeá a galérie v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) fungovali vlani pre nový koronavírus v obmedzenom režime. Odzrkadlilo sa to na celkovej ročnej návštevnosti. Ako TASR informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, napriek skrátenému času, kedy mohli byť pre verejnosť kultúrne zariadenia otvorené, zaznamenali viaceré z nich rekordnú návštevnosť najmä v letných mesiacoch. Múzeá a galérie v pôsobnosti kraja navštívilo vlani vyše 357-tisíc ľudí. Oproti roku 2019 ide o pokles viac ako 188-tisíc návštevníkov.

 

“Napriek tomu Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v roku 2020 navštívilo najmä vďaka úspešným letným mesiacom, kedy vzrástla návštevnosť o 40 percent, celkovo vyše 200-tisíc ľudí. Minuloročná návštevnosť Ľubovnianskeho múzea – hradu v Starej Ľubovni tak predstavuje viac ako polovicu celkovej návštevnosti všetkých múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK,” uviedla Heilová.

Neočakávane priaznivá bola vlaňajšia letná sezóna podľa jej slov aj v ďalších krajských múzeách. “V letných mesiacoch došlo k prekročeniu návštevnosti oproti roku 2019 aj v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Nárast platiacich návštevníkov bol rovnako ako v Ľubovnianskom múzeu o 40 percent, čo pre múzeum predstavuje celkový doterajší rekord v návštevnosti vôbec. Dohromady v roku 2020 navštívilo múzeum vyše 21 500 turistov,” doplnila Heilová.

Aj Vihorlatské múzeum v Humennom vyhodnotilo letnú turistickú sezónu v mesiacoch júl – august 2020 za najúspešnejšiu vo svojej histórii. Počet návštevníkov prevýšil počet za predchádzajúce leto (2019) takmer o tisíc. Počas júla a augusta 2020 navštívilo múzeum takmer 12 800 návštevníkov. Celkovo tam vlani zavítalo 17-tisíc ľudí.

Návštevnosť v lete vzrástla aj v Krajskom múzeu v Prešove a jeho pobočkách – v Kaštieľoch v Stropkove a v Hanušovciach nad Topľou takmer o 11 percent. Celkovo tam prišlo vlani vyše 32-tisíc návštevníkov.

“Viac ako 33-tisíc záujemcov si prišlo v roku 2020 pozrieť expozície Šarišského múzea v Bardejove, takmer 32-tisíc návštevníkov zavítalo do Múzea v Kežmarku a vyše 5700 do Podtatranského múzea v Poprade. Tatranská galéria v Poprade zaznamenala v minulom roku viac ako 8300 návštevníkov a Šarišská galéria v Prešove vyše 6600 ľudí,” dodala Heilová.