Regióny Prešov

Návštevníci vyhliadkovej veže na Dukle môžu vidieť imitáciu mínového poľa

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Milan Kapusta

VYŠNÝ KOMÁRNIK – Návštevníci vyhliadkovej veže na Dukle si môžu okrem vystavených exponátov a informačných tabúľ o bojoch v prvej a druhej svetovej vojne pozrieť i imitáciu mínového poľa. Vežu po ročnej rekonštrukcii otvorili vlani a súčasťou poslednej etapy rekonštrukcie a modernizácie je i vybudovanie stálej múzejnej expozície vo vnútri veže.

 

“Vyhliadková veža je tvorená spodnou expozičnou časťou a vrchnou vyhliadkovou. Vo vstupnej hale môžu návštevníci vidieť tri sochy, z ktorých jedna bola vo veži od jej otvorenia. Ďalšie dve boli umiestnené na piedestáli Pamätníka 1. československého armádneho zboru v ZSSR na Dukle,” uviedol historik Vojenského historického ústavu (VHÚ) Bratislava Peter Holík. Vo vestibule sa nachádza expozičná miestnosť, v ktorej je umiestnená bojová technika.

“Najväčším lákadlom je bojové lietadlo Avia B-33. Ide československú verziu v Československu licenčne vyrábaného sovietskeho lietadla Iljušin II-10,” priblížil Holík s tým, že lietadlo bolo v minulosti umiestnené na podstavci v katastri obce Nižný Komárnik (okres Svidník). Kupola vyhliadkovej veže ponúka panoramatický výhľad na širšiu časť slovensko-poľského pohraničia v oblasti Duklianskeho priesmyku. “Je to miesto ťažkých bojových operácií v rámci oboch svetových vojen. Táto vyhliadková časť bola rekonštruovaná v priebehu rokov 2022 až 2023 s tým, že okrem zaujímavo spracovaných a na informácie mimoriadne bohatých expozičných panelov tu boli inštalované aj moderné multimediálne prvky. Tri multimediálne dotykové obrazovky sa nachádzajú pri oknách a návštevníci majú možnosť vidieť jednotlivé orientačné body. Na multimediálnom dotykovom stole si môžu pozrieť historické mapy. Na štyroch multimediálnych obrazovkách v jednom celku sú premietané filmy a dokumenty z produkcie VHÚ,” vysvetlil Holík.

Ako prezradil, spodná kupola nebola od otvorenia veže v roku 1974 až do vlaňajška prístupná pre verejnosť. Bola určená predovšetkým pre sprevádzanie vzácnych návštev a delegácií. “Nachádza sa tu veľké množstvo zaujímavých informácií, vrátane dobových fotografií o duklianskom bojisku, ako aj škodách, ktoré vojna zanechala na území severovýchodného Slovenska. Veľmi zaujímavé sú aj panely o odmínovaní východného Slovenska. Práve k odmínovaniu je vytvorený zaujímavý interaktívny prvok – imitácia mínového poľa. Rovnako tu bol inštalovaný dotykový multimediálny stôl a tiež štyri dotykové obrazovky v jednom celku. Pribudne tu ešte expozičná vitrína, v ktorej sa budú nachádzať zbierkové predmety zo svidníckeho múzea,” doplnil Holík. Na streche spodnej kupoly je k dispozícii i otvorená terasa, ktorá je prístupná návštevníkom. Vyhliadková veža je otvorená od 1. mája do 31. októbra od utorka do nedele v čase od 9.00 h do 17.00 h. Posledný vstup je o 16.30 h.