Regióny Domáce Prešov Sabinov

Nákaza sa naďalej šíri. Africký mor ošípaných evidujú v desiatom okrese

Zdroj: FB / MPRV

SABINOV – Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území SR rozšírila v poradí už do desiateho okresu. K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov a Bardejov pribudol okres Sabinov.

 

Ako TASR informoval hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Daniel Hrežík, od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, evidujú už 367 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Väčšina prípadov AMO je na východnom Slovensku. “Dňa 18. novembra 2020 bol potvrdený národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na AMO u diviaka, nájdeného uhynutého na území poľovného revíru Majdan, v okrese Sabinov. Ide o prvé potvrdenie výskytu nákazy v tomto okrese. V danej oblasti sa v novembri vyskytlo niekoľko prípadov v okrese Prešov a Bardejov, kde sa nákaza aj aktuálne šíri. Zavlečenie nákazy do tejto oblasti má na svedomí pravdepodobne ľudský faktor,” uviedol Hrežík.

Ako ďalej povedal, príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, respektíve zabezpečiť jej spomalenie. MPRV SR umožnilo poľovníkom loviť diviačiu zver celoročne, bez ohľadu na pohlavie a vek. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene odovzdané vzorky neustále vyšetrujú. Počet prípadov AMO v Európe sa počas tohto roka dostáva na hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali takmer 10.000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Maďarsku, viac ako 3600 a viac ako 3500 v Poľsku.

“Výskyt AMO v susedných štátoch sa zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná,” dodal Hrežík.