Regióny Prešov

Na východe zatvorili viaceré očkovacie centrá. K obyvateľom sa však vakcíny dostanú

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Martin Baumann

PREŠOV – Po rekordnom nápore vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja počas uplynulých dní sa najbližší víkend (22. – 23. 5.) bude vakcinovať už len v troch strediskách v Prešove, Poprade a Humennom. Kraj pre nedostatok záujemcov neotvorí veľkokapacitné centrum v Bardejove a Starej Ľubovni. Naopak, zintenzívňuje mobilné výjazdy do obcí regiónov. Informovala o tom hovorkyňa prešovského kraja Daša Jeleňová.

 

Prešovská župa má na najbližšie víkendové očkovanie vo svojich veľkokapacitných centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby z ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných spolu 11 680 vakcín. Z toho je 5180 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech a 6500 od spoločnosti AstraZeneca, ktoré sú určené na preočkovanie druhou dávkou tejto vakcíny v centrách prešovského kraja. Aktuálne je aj na základe návrhu zo strany rezortu zdravotníctva očkovanie pozastavené vo veľkokapacitnom očkovacom centre Stará Ľubovňa a na tento víkend aj v Bardejove.

 “V štátnej čakárni pre obe centrá nie je prihlásený dostatok záujemcov na prvú dávku Pfizer/BioNTech, pre ktorú sa v stredu (19. 5.) zmenila očkovacia stratégia, ani na preočkovanie vakcínou od AstraZenecy. Vývoj dopytu po vakcíne u občanov Prešovského kraja naznačuje, že sa blížime k bodu, keď bude väčšina osôb, ktoré sa chceli zaočkovať, už aj zaočkovaná a vakcinácia sa podľa avíza rezortu zdravotníctva presunie do ambulancií lekárov prvého kontaktu,” uviedol predseda prešovskej župy Milan Majerský. Ako ďalej povedal, kraj svoje úsilie preto sústreďuje na očkovanie v obciach kraja prostredníctvom výjazdových služieb, o ktoré je stabilný záujem.

Počas najbližších dvoch víkendových dní sú mobilné očkovacie jednotky pripravené zaočkovať vakcínou od Pfizer/BioNTech v deviatich obciach 880 ľudí nad 60 rokov, ťažko zdravotne postihnutých a imobilných, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu. V sobotu sa bude očkovať v Hankovciach, Hermanovciach, Malom Šariši, Spišskej Starej Vsi a Haligovciach. V nedeľu bude výjazdová služba očkovať v Chlmci, Malcove, Svite a Spišskej Teplici.

“Budúci týždeň zriadime taktiež jednodňové veľkokapacitné očkovacie centrum v Medzilaborciach, a to 26. mája v priestoroch Základnej školy na Duchnovičovej ulici. V tomto termíne budeme vakcínou od Pfizer/BioNTech očkovať 700 ľudí z okresu starších ako 16 rokov, prioritne starších občanov, imobilných a sprievod osôb nad 70 rokov,” dodal Majerský. Vo veľkokapacitných očkovacích centrách prešovského kraja a prostredníctvom krajskej výjazdovej očkovacej služby bolo dosiaľ podaných 85.546 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.