Regióny Prešov Žilina Vysoké Tatry

Na horách pripadlo do 30 centimetrov nového snehu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Adriána Hudecová

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V slovenských horách za posledné tri dni pribudlo do 30 centimetrov nového snehu. V utorok bude sneženie a silný vietor pokračovať hlavne vo Vysokých a Západných Tatrách. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Silný vietor previal nový sneh na východné, juhovýchodné a južné svahy. Na týchto orientáciách sa podľa Krajčího vytvorili tvrdé snehové vankúše a dosky. “Najviac ich je tesne pod hrebeňmi, kde sa nachádzajú aj veľké preveje. Dlhotrvajúce chladné počasie a teploty pod mínus desať stupňov Celzia neumožňujú stabilizáciu nového snehu. Lavíny je možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení, ale iba na špecifických lokalitách, kde sa nachádzajú tvrdé snehové dosky na svahoch so sklonom nad 35 stupňov,” skonštatoval.

Krajčí dodal, že očakávajú skôr malé a stredné lavíny. Vyskytovať sa podľa jeho slov môžu aj prachové, samovoľné lavíny z nového snehu.

V utorok ráno bolo na horách veterné počasie so snežením a hmlou. Teplota sa pohybovala od mínus 14 do mínus siedmich stupňov Celzia, uviedol Krajčí.