Regióny Prešov

Múzeá a galérie v Prešovskom kraji môžu záujemcovia navštíviť virtuálne

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

PREŠOV – Múzeá a galérie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú aj naďalej pre verejnosť zatvorené. Viaceré expozície a výstavy preto premiestnili do virtuálneho sveta. Záujemcom ponúkajú takmer 60 online prehliadok. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

 

“Krajské múzeum v Prešove má vo svojej ponuke napríklad virtuálnu prehliadku sochárskeho umenia pod názvom Báseň kameňa – kameň osudu. Múzeum v Kežmarku zas láka na online expozície Kežmarského hradu a Múzea bytovej kultúry. Návštevníci webovej stránky Podtatranského múzea v Poprade si môžu prezrieť Cechy a remeslá a tiež výstavu Poprad a okolie v zrkadle vekov. Vo virtuálnom prevedení môžu záujemcovia vidieť aj priestory Ľubovnianskeho hradu a skanzenu pod hradom. Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni má na výber až z 26 virtuálnych náhľadov do svojich expozícií,” uviedla Jeleňová.

Tatranská galéria v Poprade vystavuje v online priestore diela od Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej, Eduarda Ovčáčeka, Anny Ondrušekovej, Miroslava Cipára, Viktora Freša a Ladislava Mednyánszkeho. Bohatú ponuku expozícií uzatvára Šarišská galéria v Prešove.

“Záujemcovia si môžu virtuálne prezrieť až 21 výstav. Medzi nimi napríklad Zlatý súdok 2020, Metamorfózy krajiny, výstavu Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ, expozície Štefana Hudáka z Veľkého Šariša, Dušana Scholtza, Juraja Daňa a ďalších,” doplnila Jeleňová. Zoznam expozícií je dostupný na www.vucpo.sk v sekcii virtuálne prehliadky alebo na webových stránkach kultúrnych organizácií PSK.