Regióny Prešov Top

MRAZIVÉ SKUTOČNOSTI: Strelec Turčan sa policajta Filipa (29†) pred streľbou pýtal, či by nechcel zomrieť! Hamran reaguje

policajt, streľba, Prešov
Martin Turčan sa pred desivým incidentom správal veľmi zvláštne. Zdroj: internet

PREŠOV – Rodinou zastreleného policajta Filipa (29†) otriasla mimoriadna tragédia. Prípad, ktorý v posledných dňoch rezonuje v médiách, nemá na Slovensku obdobu. Objavili sa mnohé zarážajúce skutočnosti o tom, že práporčík Martin Turčan, ktorý v pondelok večer zastrelil svojho kolegu trpel psychickými problémami a dokonca bol v minulosti hospitalizovaný na psychiatrii. Syn primátorky mesta Prešov, ktorý v osudný deň namieril zbraň proti čerstvému otcovi je už za mrežami. Keď sa policajný prezident v utorok k desivému prípadu vyjadril dokonca naznačil, že možno prehodnotia celý systém vykonávania psychotestov.

 

V pondelok o 18:14 sa Prešovskými ulicami ozývali viaceré výstrely. O život prišiel len 29-ročný policajt Filip, ktorého zastrelil vlastný kolega, Martin Turčan. Podľa našich informácií, mal útočník na Filipa vystreliť niekoľkokrát a z miesta činu, kde sa našlo 5 nábojníc, ušiel ozbrojený. Policajti ho zatkli až o niekoľko hodín pri obci Partizánska Ľupča. Odzbrojili ho a spútali. Turčan má prestrelené pravé rameno.

Galéria
Zastrelený policajt Filip S.T.
Zastrelený policajt Filip S.T. Zdroj: Facebook/Odborový zväz polície SR
Martin Turčan. Zdroj: FB
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta.
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Foto: Tip čitateľa,
Telo zavraždeného Filipa (†29) našli na ulici. Foto Mária Rusnáková
Telo zavraždeného Filipa (†29) našli na ulici. Foto Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Martin Turčan je na úteku.
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Martin Turčan je na úteku. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Martin Turčan je na úteku. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Martin Turčan je na úteku. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Martin Turčan je na úteku. Foto: Mária Rusnáková
Streľba v Prešove, policajt zastrelil policajta. Foto: Mária Rusnáková
navigate_before
navigate_next

Kolegu, ktorého zastrelil sa opýtal, či by chcel byť mŕtvy

Incidentom sa aktuálne zaoberá inšpekčná služba ministerstva vnútra a to práve z toho dôvodu, že syn prešovskej primátorky je príslušník policajného zboru. Redaktorom TV Markíza sa podarilo zistiť, čo sa dialo len pár hodín pred tragickým incidentom. Portál tvnoviny.sk uvádza, že od zdroja blízkeho polícii zistili, že sa strelec v osudný deň hral so zbraňou a dokonca tvrdil, že sa rozpráva s mŕtvymi. Následne sa kolegu, ktorého neskôr zastrelil opýtal, či by chcel byť mŕtvy aj on, aby sa mohli všetci spoločne rozprávať. Portál ďalej píše, že nebohý Filip o zvláštnom správaní Turčana okamžite informoval nadriadených. Žiadal, aby s ním nemusel byť v službe. Keď sa o tom dozvedeli ostatní kolegovia, po službe opustili svoje byty v obave, že by ich kolega mohol navštíviť.

HROZIVÉ DETAILY Policajt vystrelil na kolegu viackrát: Jedna rana zasiahla Filipovi srdce, druhá pľúca

Turčanovo zvláštne správanie zachytili aj kamery dvoch podnikov, ktoré počas služby navštívil. Čašníčka Katarína pre tvnoviny.sk povedala, že sa jej nezdal v poriadku. Podľa jej slov nebolo síce z neho cítiť alkohol, ale mysleli si, že bol pod vplyvom nejakých omamných látok. Poznamenala, že bol roztržitý, pozeral sa na jednu na druhú stranu, ako keby niekoho hľadal. „Správanie bolo obťažujúce, snažil sa byť vtipný, ale skôr to bolo dotieravé. Potom sa rozprával s jedným zákazníkom a neskôr sa zistilo, že on ho vlastne nepoznal,“ povedala redaktorom tvnoviny.sk čašníčka Mária. V pizzérii si zabudol obálku s dokumentmi, po ktorú sa ale o pár minút vrátil jeho kolega. Bol ním práve nebohý Filip.

Turčan, streľba, Prešov
Martin Turčan na záberoch z priemyselných kamier podniku, ktorý v osudný deň navštívil. Zdroj: grab tvnoviny.sk

Možno prehodnotia systém psychotestov

Trestné stíhanie v predmetnej veci policajti ešte nezačali. V utorok sa na pôde Prezídia policajného zboru konala tlačovka k ruskej špionáži na Slovensku. Viacerí novinári sa však na jej konci pýtali práve na prešovský incident, keďže podľa medializovaných informácií Turčan trpel v minulosti psychickými problémami.

Jeden z novinárov sa spýtal, ako je možné, že policajt prešiel psychotestami a dokonca mu pridelili služobnú zbraň. „To bude otázka na kompetentných, predpokladám na toho, kto ho vyšetroval a na nadriadeného, ktorý ho do služby zaradil,“ naznačil dočasne zvolený policajný prezident Štefan Hamran, že práve posudzujúci lekár mohol v tomto prípade pochybiť. Ako ďalej Hamran uviedol prípad má kompletne na starosti Úrad inšpekčnej služby, ktorý má ďalej informovať o priebehu vyšetrovania.

Turčan, streľba, Prešov
Filip sa krátko po Turčanovi do podniku vrátil pre obálku. Zdroj: grab tvnoviny.sk

Policajti a kolegovia práporčíka Turčana mali dlhodobo upozorňovať svojich nadriadených, že jeho správanie je neadekvátne. Vzniká teda podozrenie, že v tomto skutku zlyhali kompetentné orgány. „Ak nekonali, ak sa to potvrdí, že ten jeho nadriadený nezohľadnil informácie, ktoré mal k dispozícii, ktoré naznačovali, že ten policajt by mohol naozaj skratovo konať, že je tam nejaká psychická porucha, tak určite bude vyvodená zodpovednosť, ale zatiaľ také informácie nemáme,“ reagoval na otázky novinárov na besede Hamran.

V psychotestoch dočasne poverený prezident policajného zboru problém nevidí. „Ono viete tie psychotesty sú pomerne prísne. Napríklad aj my na špeciálnej jednotke tam chodíme každý rok cyklicky. To znamená, že nie je problém s psychotestami,“ podľa slov Hamrana, keď policajtov vyšetrujú, môžu prejsť bez problémov iba ak nevykazujú žiadne známky toho, že by sa mohli dopustiť skratového konania počas výkonu služby. Ako je však potom možné, že došlo k takému nešťastiu? „Môže prísť nejaká životná udalosť, nejaká trauma, ktorá to jednoducho zapríčiní. Musíme jednoducho vyšetriť čo sa stalo, aké boli príčiny, či tam boli nejaké náznaky toho, že ten policajt by mohol nejak skratovo konať počas výkonu štátnej služby a potom vyvodíme zodpovednosť,“ myslí si policajný prezident.

AKTUÁLNE Policajt, ktorý zastrelil kolegu (†29), sa vzdal polícii! Údajne ide o syna primátorky Prešova

Na tlačovke sa redaktori pýtali aj to, či Turčanovi nebránil v pôsobení v policajnom zbore jeho pobyt na psychiatrii. „Včera som bol informovaný, že tie závery, ktoré boli urobené nevylučovali jeho ďalšie pôsobenie v službách policajného zboru, ale keďže som ich nevidel a nemám relevantnú správu na stole, tak sa k tomu neviem vyjadriť,“ reagoval Hamran s tým, že aj to bude predmetom vyšetrovania. „Zhromažďujeme všetky informácie, ktoré sú relevantné na posúdenie prípadnej miery zodpovednosti jednotlivých funkcionárov vo vzťahu k tomu konkrétnemu policajtovi.“ Ako ďalej povedal Úrad inšpekčnej služby bude vykonávať aj kontrolnú činnosť vo vzťahu k nadriadeným policajta.

Na záver z úst dočasne povereného prezidenta Policajného zboru odznel šokujúci verdikt. „Počkáme si na dôkazy, prehodnotíme ich a možno prehodnotíme aj celý systém vykonávania psychotestov. Avšak jedno zlyhanie, nemôže znamenať, že systém je zlý,“ vyriekol.

VEĽKÉ PRIZNANIE primátorky Prešova po tragédii: “Náš najstarší syn Martin včera večer v službe zastrelil svojho kolegu”