Regióny Prešov Domáce Poprad Top

Mladíkovi s postihnutím neuznali invalidný dôchodok. Namiesto toho musí štátu zaplatiť tisícky eur

Zdroj: archív / Marcela Gabcarčíková

POPRAD – Má ťažké zdravotné postihnutie a život ho ešte viac skúša. 24-ročný Ján z Popradu má od narodenia detskú mozgovú obrnu, pretože jeho mozog bol poškodený. Po ťažkom pôrode ho museli dokonca až oživovať. Jeho matka sa po mnohých rokoch snažila o to, aby mu bol schválený invalidný dôchodok, avšak narazili na problém. Invaliditu mu síce schválili, ale na získanie príspevku musí mať odpracovaný istý počet rokov. O svojej skúsenosti sa pani Marcela rozhodla napísať na sociálnej sieti, kde sa jej status stal virálnym v priebehu pár hodín. 

 

Podľa slov Jánovej matky Marcely sa o schválenie invalidného dôchodku pokúšali dvakrát. Jeho diagnóza, aj napriek tomu, že nie je ťažká, existuje a Ján je nesamostatný a treba ho v živote viesť. “Musíme ho riadiť, usmerňovať, nedokáže sa orientovať v časopriestore. Našťastie nie je ležiaci, nemá záchvaty, ale starostlivosť a dohľad nad sebou potrebuje,” vysvetlila. Prvá žiadosť na Sociálnu poisťovňu bola podaná ešte v roku 2013. Vtedy Ján ukončil špeciálne učilište v odbore záhradkár. Po podaní žiadosti išla so synom na posudkovú komisiu, kde ju mala posudková lekárka vysmiať.

“Dôvodom bolo, že on je so svojou diagnózou na hranici, takže podľa jej slov nemá nárok na nič. Doslova sa mi vysmiala do tváre, ja som nechápala, čo jej je také smiešne, keď človek príde žiadať pomoc pre syna, ktorý sa nedokáže zamestnať a nedokáže sa o seba postarať. Bohužiaľ nebol percentuálne ohodnotený tak, že by bol uznaný ako invalid,” poukázala na skúsenosť Marcela Gancarčíková s tým, že jej lekárka povedala, aby sa ani neskúšala odvolať, že to nemá význam. To bol pre matku ťažko postihnutého syna dôvod na to, aby ju od ďalšieho podania žiadosti odradili.

Ján má detskú mozgovú obrnu kvôli komplikovanému pôrodu, po ktorom ho museli aj oživovať. Zdroj: archív

Vnúčik s ťažkou diagnózou odpor zlomil

Zlom nastal vtedy, kedy sa jej dcére narodil ťažko postihnutý syn Markus. Marcelina dcéra spolu s Markusom bývajú v rodičovskom dome v Poprade. Tým pádom sa v dome okrem Jána nachádza aj postihnuté malé dieťa. Vtedy sa všetko začalo točiť okolo neho, lebo vzhľadom na jeho diagnózu je u neho potrebná 24-hodinová starostlivosť. “Následne som si uvedomila, že aj môj syn potrebuje pomoc, takisto ako môj vnúčik. Tak som znovu podala žiadosť o schválenie invalidity a invalidného dôchodku. Čakala som rok a dva mesiace na to, kým nás predvolajú na posudkovú komisiu,” začala rozprávať ďalší príbeh z ich života. Podľa jej slov bola posudková lekárka arogantná, pretože jej najskôr nedovolila so synom ísť dnu na posudok, napriek tomu, že ťažko komunikuje. “Chcela som tam ísť ako jeho zákonný zástupca, na čo mi bolo od lekárky povedané, že on nie je zbavený svojprávnosti a keďže má 25 rokov, tak tam nemám čo hľadať a buchla mi s dverami pred nosom,” uviedla. Po pár minútach si do kancelárie zavolala aj matku, pretože sa jej s Janom komunikovalo ťažko.

Na vyjadrenie z bratislavskej sociálnej poisťovne čakali vyše rok a štvrť. Zdroj: archív

“Keď poviem, že bola arogantná, tak bola. Búchala tam päsťou do stola a povedala, že kde som bola celé tie roky, že čo to má znamenať. Povedala, že si o tom myslí svoje a nepustila ma k slovu. Hovorila zvýšeným hlasom. Neviem, či si myslela, že sme si diagnózu aj spolu s papiermi vymysleli, ale napriek tomu, že našťastie nie je záchvatový, tak ten problém v sebe má,” uviedla Marcela nahnevane. Dodala, že lekárke nechali všetky potrebné papiere, pričom žiadali o spätné vyplatenie toho, na čo majú nárok. Avšak nárok na spätné vyplatenie majú podľa doktorky iba odo dňa psychologického vyšetrenia.

Narazili na problém

Tu však narazili na problém. “Bolo nám povedané, že bude potrebné doplatiť dva roky na sociálnych odvodoch, pretože nemá nič odrobené a nebudú mať z čoho mu vyplácať invalidný dôchodok,” povedala. Podľa slov jeho matky sa pokúšali nájsť mu prácu viackrát, vždy neúspešne z dôvodu jeho diagnózy. Na Úrade práce je vraj vedený roky a nikto ju na tento problém neupozornil. Okrem toho zo Sociálnej poisťovne požadujú, aby im zaplatili odvody za posledné dva roky.

Mesačne dávky pre samoplatiteľa predstavujú sumu zhruba 157 eur, za dva roky by sa tak suma šplhala k štyrom tisíckam. “To je pre nás nemysliteľné. Odkiaľ by to ten chlapec vzal, a my tiež,” pýta sa pani Marcela. Čiže, ZŤP preukaz mu bol bol uznaný aj so sprievodcom, ale invalidný dôchodok nie. Doma s ním však matka musí stále byť. Na záver uviedla, že sa voči rozhodnutiu Sociálnej poisťovne plánuje odvolať. “Nemôže to predsa takto ostať, to je doslova výsmech občanovi do tváre.”

Stále majú nádej

Glob.sk k celej veci oslovil aj samotnú Sociálnu poisťovňu. Podľa hovorcu Petra Višvádera bola Jánovi Gancarčíkovi uznaná invalidita ešte v roku 2018, čiže od dátumu, kedy mu bolo spravené psychologické vyšetrenie. Poukazuje však na to, že na priznanie invalidného dôchodku musí splniť dve zákonné podmienky – zhoršený zdravotný stav, ktorý človeku nedovoľuje pracovať, čo Ján splnil, a odpracovaný určitý znížený počet rokov dôchodkového poistenia. “V tomto prípade nastal problém, pretože pán Gancarčík bol uznaný za invalidného až vo veku 24 rokov, a teda potreboval istý čas dôchodkového poistenia. Vzhľadom na to, že doteraz kvôli chorobe nepracoval, túto podmienku nesplnil a invalidný dôchodok mu nemohol byť priznaný,” vysvetľuje Višváder.

Je tu však veľké ale. “Vzhľadom na charakter ochorenia a dobu jeho vzniku je už pri bežnom hodnotení na prvý pohľad zrejmé, že posudková lekárka sa mala viac a aktívnejšie zaoberať históriou a obdobím vzniku ochorenia. Ak vzniklo ochorenie pred 18. rokom veku žiadateľa, ide o tzv. invaliditu z mladosti,” ozrejmil. A v tom prípade už netreba žiadne obdobie dôchodkového poistenia. A tú Ján spĺňa, keďže mu bola detská mozgová obrna diagnostikovaná po pôrode.

Rodina ešte stále má nádej. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Rodine preto odporúča nasledovné: “Aby bola zabezpečená maximálna objektivita, nestrannosť a odbornosť, zákon pri rozhodovaní o invalidných dôchodkoch určuje dvojstupňové konanie. To znamená, že pán Gancarčík sa môže odvolať a jeho žiadosť a samozrejme tým aj prvostupňové rozhodnutie bude preverené a prehodnotené iným lekárom a bude vydané nové rozhodnutie. V tomto konkrétnom prípade treba doložiť lekárske nálezy pred 18. rokom veku. Ako sme už uviedli, v prípadoch tzv. invalidity z mladosti už netreba preukazovať obdobie dôchodkového poistenia a dôchodok sa priznáva automaticky,” uzavrel. 

Galéria
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next