Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

MIMORIADNA VÝSTRAHA meteorológov! Na Slovensko sa rúti extrémne nebezpečná víchrica, na horách čakajú orkán

Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ
Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ

BRATISLAVA – Jarné počasie, teploty okolo desať stupňov, slnko, žiadny dážď alebo sneh. Počasie na Slovensku v druhom januárovom týždni absolútne nepripomínalo zimu. To sa ale radikálne zmení a od pondelka sa musíme pripraviť na radikálnu zmenu.

 

Ako upozorňuje imeteo.sk počasie totiž bude nebezpečné a v niektorých oblastiach nášho územia doslova extrémne, čo môže páchať aj škody, či ohrozovať zdravie. Okrem silného vetra nás čakajú aj zrážky, ktoré by mali byť na severe Slovenska prevažne vo forme snehu. “Najnebezpečnejším sprievodným javom bude veľmi silný vietor, ktorý bude na horách až extrémny. Počasie totiž ovplyvňuje tlaková výš, ktorej stred sa rozkladá nad západnou Európou, čo sa bude prejavovať veľmi silným severným až severozápadným vetrom. Ten začne na Slovensku silnieť v priebehu pondelkového dopoludnia, pričom najsilnejšie poryvy vetra sa očakávajú v druhej polovici popoludnia a vo večerných hodinách,” informuje imeteo.sk.

Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ
Meteorológovia vydali najnovšie varovania. Zdroj: SHMÚ

Nárazový vietor sa očakáva na celom našom území, pričom najnebezpečnejší vietor bude fúkať na západnom Slovensku a na horách. “Na západnom Slovensku by nárazy vetra mali dosahovať rýchlosť víchrice a to aj okolo 30 m/s. Na hrebeňoch Tatier bude vietor prekračovať v nárazoch až rýchlosť orkánu. Fúkať by tu mohlo až okolo 50 m/s. Očakáva sa, že silný vietor bude páchať škody predovšetkým na západnom Slovensku. Na horách predstavuje ohrozenie predovšetkým pre turistiku a horolezectvo. Ten najsilnejší vietor sa totiž očakáva nad pásmom lesa,” dodáva imeteo.sk.

 

Na Slovensku sa pripravte na extrémne silný vietor. Zdroj: TASR

Aj Slovenský hydrometeorologický ústav vydal viacero výstrah pre celé Slovensko. Výstrahy tretieho stupňa pred vetrom na horách platia najmä pre Žilinský a Banskobystrický kraj, ale aj pre regióny Prešovského kraja. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje, že vietor v polohách nad 1800 metrov môže miestami dosiahnuť rýchlosť 110 až 120 km/h, v nárazoch 160 až 180 km/h. So silným vetrom treba rátať nie len na horách. Výstraha druhého stupňa pred vetrom platí najmä pre Bratislavský, Nitriansky a Trnavský kraj. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje, že v týchto oblastiach môže vietor dosiahnuť priemernú rýchlosť až 60 km/h a v nárazoch 85 až 100 km/h.

Výstrahy prvého stupňa platia aj pre zvyšok Slovenska. Polícia v tejto súvislosti na sociálnej sieti upozorňuje aj vodičov. Radí napríklad neparkovať autá pod stromami a voliť pomalú jazdu. Okrem toho občanom odporúča pozatvárať a zaistiť okná, zabezpečiť i záhradný nábytok na balkónoch a terasách, či vyhýbať sa prechádzkam v lese a kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi či drôtmi.

 

počasie, vietor
Meteorológovia varujú pred mohutnou víchricou. Zdroj: TASR

Počas dnešného dňa začne počasie na našom území ovplyvňovať studený front, ktorý prinesie na naše územie aj zrážky. Tie by mali byť v severných oblastiach nášho územia snehové. “Zatiaľ, čo od stredných polôh pôjde o sneženie, v nízkych polohách sa očakávajú zmiešané zrážky, prípadne kvapalné zrážky. Na severe môže pritom napadnúť aj 15 centimetrov snehu za pomerne krátky čas. Problém však bude spôsobovať silný vietor, ktorý môže vytvárať snehové jazyky, ojedinele aj záveje. Na cestách severného Slovenska tak dnes zavládnu veľmi zimné podmienky. Počasie v priebehu dnešného dňa bude na Slovensku veľmi nebezpečné a tak pokiaľ nemusíte, tak radšej nikam necestujte,” konštatuje imeteo.sk. Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje okrem vetra aj na tvorbu snehových jazykov a závejov, a to najmä v Žilinskom, Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

 

Meteorológovia aj polícia varujú pred mohutnou víchricou, snežením a poľadovicou. Zdroj: fb Polícia SR

Výstrahy na nebezpečný vietor, sneženie, snehové jazyky a poľadovicu, pridala okrem meteorológov aj polícia. “Výstraha 2. stupňa pred vetrom platí od 10:00 do nočných hodín na celom západnom a juhozápadnom Slovensku a v okresoch Poprad a Brezno. Pre takmer celý zvyšok územia Slovenska bude platiť prvý stupeň výstrahy. Na horách platí v pondelok od 10:00 do 20:00 výstraha 3. stupňa pred mimoriadne silným vetrom, a to pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Tvrdošín, Brezno a Poprad. Pohyb v horách je v takýchto podmienkach mimoriadne nebezpečný” konštatuje polícia.

Výstraha 2. stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi platí v pondelok od 12:00 do 0:00 na severnom a časti stredného Slovenska. Pre severozápadné, časť južných a severovýchodné okresy platí výstraha 1. stupňa už od ranných hodín. V pondelok od 6:00 do 17:00 platí aj výstraha 1.stupňa pred snežením pre severné Slovensko. Pd pondelka 0:00 do 6:00 platí výstraha 1. stupňa pred poľadovicou pre veľkú časť východného Slovenska. Horská záchranná služba preto výrazne neodporúča akékoľvek aktivity vo vysokohorskom teréne a ani v nižšie položených lokalitách.

 

Meteorológovia varujú pred mohutnou víchricou. Zdroj: TASR

Hasičský a záchranný zbor a sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra vydali takisto odporúčania pre výnimočné situácie.

  • neparkovať vozidlá na rizikových miestach (pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi, billboardmi)
  • pred príchodom vetra doma vykonať preventívne opatrenia – pozatvárať a zaistiť okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevniť predmety ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť okolie (záhradný nábytok, kvetináče, náradie, sklenené a plechové predmety a podobne)
  • vytvoriť pre zvieratá žijúce na dvore dočasné útočisko – predmety pohybujúce sa pod vplyvom vetra im môžu ublížiť
  • zdržiavať sa v bezpečných objektoch
  • obmedziť šoférovanie
  • vyhnúť sa pohybu po horách a prechádzkam v lese
  • voliť pomalú jazdu vo vozidle, ktoré môžu silné poryvy vetra prevrátiť
  • vyhýbať sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi, pokiaľ auto zasiahne strom či konár, kontaktovať tiesňovú linku
  • sledovať poveternostnú situáciu z bezpečia domova, v žiadnom prípade neskúmať terén

  Majte na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok