Regióny Prešov

Migrujúce žaby komplikujú dopravu! Ochranári apelujú na vodičov na cestách

ropucha, žaba
Žaby zachraňujú z cesty pred smrťou. Zdroj FB Zelené Trenčianske Teplice

PREŠOV – Ochranári upozorňujú na migráciu žiab, z tohto dôvodu už inštalovali pozdĺž kritických úsekov migračné zábrany. Na vodičov apelujú, aby na úsekoch v okolí vodných nádrží zvýšili ostražitosť a boli ohľaduplní k žabám aj dobrovoľníkom, ktorí ich zachraňujú. Informovala o tom Marta Hrešová zo Štátnej ochrany prírody SR – Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove.

 

Na ochranu obojživelníkov každú jar inštalujú v trasách ich ťahu asi pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia. Následne ich vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty. Zábrany osádzajú ručne. V týchto dňoch ich už inštalovali v Kokošovciach na Sigorde, Uzovskom Šalgove a pri vodnej nádrži Ružín. Spolu s dobrovoľníkmi lokality denne navštevujú a žaby prenášajú cez cestu.

Prvá cesta obojživelníkov zo zimoviska vedie po oteplení práve k vode, kde nakladú vajíčka. „Počas svojej púte na mnohých miestach prechádzajú cez cesty, kde ich každoročne uhynú tisíce,“ pripomenula s tým, že obojživelníky sú významnou súčasťou potravinového reťazca. Konzumujú veľké množstvo hmyzu a samy sú potravou mnohých vtákov i cicavcov. „Ich vyhubenie by mohlo spôsobiť nerovnováhu v ekosystéme a zároveň znížiť biologickú rozmanitosť – biodiverzitu,“ dodala Hrešová.

Najčastejšie migrujúcim obojživelníkom končiacim pod kolesami áut je ropucha bradavičnatá, ktorej spoločenská hodnota je 300 eur. Okrem nej často migrujú aj skokany hnedé a skokany štíhle. Medzi prenesenými jedincami sa nachádzajú aj rosničky zelené, kunky žltobruché a niekoľko mlokov hrebenatých a bodkovaných.