Regióny Prešov

Miestne kúpele vo Vyšných Ružbachoch začali s liečbou postcovidového syndrómu

Zdroj: TASR / Simona Ivančáková

VYŠNÉ RUŽBACHY – Kúpele vo Vyšných Ružbachoch, ktoré sa nachádzajú v Staroľubovnianskom okrese, začali s liečbou postcovidového syndrómu. TASR o tom informovala vedúca obchodu a marketingu kúpeľov Martina Konrádyová.

 

K tomuto kroku podľa nej pristúpili vzhľadom na doterajší vývoj celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19 a vedomosť, že po odznení akútnych príznakov a ukončení primárnej liečby naďalej pretrvávajú zdravotné problémy pacientov, takzvaný postcovidový syndróm. Tieto ťažkosti vedia v kúpeľoch riešiť rehabilitačnou liečbou, ktorú tam je možné absolvovať. Konrádyová ozrejmila, že na liečbu takýchto pacientov sa kúpele pripravovali dlhodobo. Pobyt sa uskutočňuje vo vhodnej klimatickej oblasti s nízkym výskytom zdraviu škodlivých faktorov v prírodných klimatických podmienkach vhodných na liečenie. Kúpele sú obklopené Tatranským národným parkom a Pieninským národným parkom. Známe sú tiež travertínovým jazierkom Kráter.

„Blahodarné účinky minerálnej liečivej vody využívame z termálneho prameňa Izabela a Pri pošte Jozef. Práve vhodná liečivá klíma, technické zabezpečenie, liečebné procedúry, ako napríklad oxygenoterapia, vodoliečba, teploliečba, pohybová aktivita, psychoterapia, mechanoterapia a profesionálne pripravený personál sú základné predpoklady úspešnej kúpeľnej liečby,“ uviedla Konrádyová. Ako vysvetlila, rehabilitačná starostlivosť pacienta po prekonaní ochorenia COVID-19 je hradená zdravotnou poisťovňou pre pacientov s postcovidovým syndrómom, ktorí spĺňajú kritériá naindikáciu V/2 Zdĺhavá obštrukčná pľúcna choroba alebo V/8 Pľúcne fibrózy. Kúpeľný návrh vypíše záujemcom všeobecný lekár, pneumológ alebo internista na kúpeľnú liečbu v uvedených indikáciách.