Regióny Prešov

Mesto Prešov aj kraj prijali ďalšie opatrenia v doprave či zabezpečení opatrovateľskej služby

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Roman Hanc

PREŠOV – Mestská polícia v Prešove odhalila spolu 22 prevádzok, ktoré počas víkendu porušili príkaz na ich zatvorenie. Prešovská radnica v súvislosti so šírením koronavírusu zároveň rozhodla o obmedzení činnosti opatrovateľskej služby. Dopravný podnik mesta Prešov zase nariadil povinnosť nosiť v spojoch mestskej hromadnej dopravy ochranu tváre. Obdobné opatrenie prijal aj Prešovský samosprávny kraj (PSK) u svojich štyroch dopravcov v prímestskej doprave. Župan Milan Majerský vyzval ľudí k zodpovednému konaniu.

 

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešove Vladimír Tomek, prešovskí mestskí policajti počas uplynulého víkendu skontrolovali bary, kaviarne a zábavné podniky na území mesta, pričom v 22 prípadoch zistili porušenie príkazu na uzavretie prevádzok. „Mestskí policajti v zmysle usmernenia Úradu verejného zdravotníctva tieto porušenia zadokumentovali a odstúpili ich Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Prešove. V tejto činnosti bude mestská polícia pokračovať aj naďalej,“ zdôraznil Tomek. Ako ďalej informoval, mestská polícia funguje v štandardnom režime, v uliciach je šesť hliadok. Všetci príslušníci sú vybavení ochrannými rúškami na tvár. „Príslušníci mestskej polície upozorňujú ľudí, ktorí sa zdržiavajú v skupinkách, aby sa rozišli. Mestská polícia je zároveň pripravená v prípade potreby počet hliadok operatívne navýšiť,“ informoval hovorca.

Ako dodal Tomek, mesto pripravuje aj informačný list, v ktorom sa ľudia dočítajú všetky dôležité opatrenia týkajúce sa šírenia koronavírusu. „Tento list bude v krátkom čase doručený do všetkých poštových schránok na území mesta Prešov. Mesto Prešov zároveň vyzýva všetkých obyvateľov, aby neverili hoaxom a neovereným poplašným správam šíriacim sa po internete a spoliehali sa len na dôveryhodné zdroje informácií,“ dodal hovorca. Vyzval tiež obyvateľov, najmä starších ľudí, aby neotvárali cudzím ľuďom, ktorí tvrdia, že im chcú zmerať teplotu, alebo sa inými falošnými zámienkami snažia dostať do bytov či domov.

Opatrovateľky nevstupujú do domácností

Tomek zároveň informoval, že radnica sa v súvislosti s koronavírusom rozhodla od pondelka 16. marca obmedziť domácu opatrovateľskú službu. Stalo sa tak po individuálnej dohode s jednotlivými prijímateľmi. Výnimkou sú iba prijímatelia, ktorí sú odkázaní na pomoc a nemajú rodinných príslušníkov, ktorí by im službu poskytli, alebo ich rodinní príslušníci vykonávajú službu v súlade s pokynom predsedu vlády, teda pracujú v zdravotníctve, prípadne zabezpečujú rozvoz a dodávky základných potravín. Ako dodal Tomek, obmedzenie spočíva v tom, že opatrovateľky roznášajú len potraviny, lieky a drogériu k dverám na požiadanie prijímateľa a nevstupujú do bytov alebo domov. „Týmto žiadame prijímateľov, aby si pri preberaní objednaného tovaru, zakryli tvár rúškom alebo šatkou,“ uviedol Tomek.

Mestský úrad zároveň od pondelka vydal zákaz pohybu prijímateľov sociálnej služby v zariadení pre seniorov mimo objektu zariadenia. V prípade dovolenky prijímateľa sociálnej služby je nástup možný až po 1. apríli. Až do odvolania je prerušené aj poskytovanie služby v denných stacionároch a jedálni. „Pri vybavovaní klientov v podateľni a v pokladni Mestského úradu v Prešove žiadame súčinnosť pri používaní ochranných rúšok,“ dodal hovorca.

Dopravný podnik mesta Prešov vydal nariadenie, že do vozidiel mestskej hromadnej dopravy môžu vstupovať len cestujúci s ochranným rúškom alebo šatkou na tvári. Rúškami boli vybavení aj všetci vodiči. „Dopravný podnik od utorka 17. marca zároveň upraví odchody jednotlivých liniek a všetky spoje budú až do odvolania premávať podľa cestovného poriadku platného cez víkend,“ dodal Tomek. Dopravný podnik zároveň dočasne zatvoril predajné miesta v nákupnom centre (NS) Opál na sídlisku Sekčov a v NS Družba na sídlisku III. „Otvorené ostávajú len predajné miesta na Weberovej ulici a na železničnej stanici, na ktorých platí obmedzenie pohybu ľudí. Jednotliví zákazníci môžu na predajné miesto vstupovať len po jednom. Všetci pracovníci za priehradkou sú chránení rúškami na tvár,“ dodal Tomek.

Apeluje k zodpovednosti

K nutnosti používať rúška v autobusových spojoch pristúpili aj dopravcovia v prímestskej autobusovej doprave. Ako informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský, zároveň za vodičom nebudú dostupné štyri sedadlá. Zatvorené pre verejnosť, aj individuálne návštevy, ostávajú všetky kultúrne zariadenia v kraji. Prísne bezpečnostné opatrenia platia podľa župana aj na úrade a v organizáciách pod správou PSK. Zamestnancov, ktorých činnosť to umožňuje, bola nariadená práca z domu. Župan tiež vyzval žiadateľov, aby pri podávaní žiadosti o dotácie v rámci Výzvy pre región, Mikroprogram PSK alebo Výzvy predsedu PSK, v ktorých kraj rozdeľuje 5,6 milióna eur, využívali pri sprísnenom režime elektronickú komunikáciu alebo poštu.

Majerský zároveň apeluje na ľudí, aby sa správali zodpovedne a nemýlili si karanténu s voľnočasovými aktivitami. „Chcem vyzvať všetkých občanov PSK, aby boli v týchto dňoch disciplinovaní a pristupovali k opatreniam vlády a samosprávy zodpovedne. Nasledujúce dni majú byť časom, keď budeme od seba separovaní. Nezľahčujme situáciu a nechoďme von, ak to nie je nevyhnutné. Nechoďme po sídliskách a nesmejme sa z tých, ktorí chcú chrániť zdravie nás všetkých a nosia rúška. Buďme my sami príkladom pre ostatných a zostaňme doma,” zdôraznil Majerský. Ako dodal, v prípade nutnosti ísť do práce alebo na nákup je potrebné používanie ochrany tváre. „Riaďme sa pokynmi, ktoré vydala vláda. Záleží len od nás, ako sa bude situácia s novým koronavírusom vyvíjať v nasledujúcich dňoch. Buďme disciplinovaní a predíďme tak scenáru, ktorý sa ešte stále odohráva v Taliansku,” apeloval Majerský.