Regióny Prešov Stará Ľubovňa

MEDVEĎ sa prešiel dedinou a zmizol v lese: O pár hodín prišiel ŠOK

Ilustračné foto. Zdroj: Zásahový tím pre medveďa hnedého

JAKUBANY – Ľudia v obci Jakubany prežili skutočne nevšedný deň. V centre ich obce sa prechádzal medveď, ktorý si to namieril priamo do rómskej osady. Po chvíli však zmizol v lese a obyvatelia si mysleli, že je po všetkom. Po pár hodinách však prišiel šok! 

 

Stretnutie s medveďom sa stáva na Slovensku čoraz bežnejším. Niet sa preto čomu diviť, že keď sa ho podarí niekomu spozorovať, tak má pred veľkým zvieraťom rešpekt. Ľudia v obci Jakubany sa však v pondelok 11.10 zobudili do skutočne nevšedného rána. Po ich obci sa prechádzal medveď.

Túto šelmu sa podarilo spozorovať miestnemu poľovníkovi o 5 ráno. “Bol na ceste. Zastavil s autom a medveď začal behať po dedine. V podstate vbehol do nejakého dvora a prevrátil tam nejaký plot,” pre zoznam.sk priblížil situáciu starosta obce Jakubany Jozef Mačuga.

Miestny poľovník sa ho však rozhodol sledovať aj naďalej. Medveď behal po ceste, avšak bránky v každom dome boli pozatvárané. Aj preto pravdepodobne zamieril priamo do rómskej osady. Ako ďalej priblížil starosta obce “tam vbehol do nejakého dvora, ale vyplašil ho pes, tak potom zase vybehol na cestu a vydal sa na pole. Potom ho sledovali a vbehol až do lesa.”

Na internete sa objavilo aj video, ktoré zachytáva mláďa medveďa. Ten behal po ceste v blízkosti obydlí a hľadal cestu, ako sa dostať do záhrad. Ľudia, ktorí sedeli v aute a nakrúcali medveďa sa obávali, žeby sa dokonca mohla niekde vynoriť aj matka mláďaťa.

Medveď sa objavil znova

Hoci by sa mohlo zdať, že sa obyvatelia už medveďa nemusia báť, opak bol pravdou. O pár hodín zazvonil starostovi telefón. “Okolo 19 mi volal zase jeden obyvateľ z rómskej osady. Tiež zbadal večer pri rómskej osade medveďa. Na tom mieste, kde sa im ráno stratil. Ako keby sa vrátil.”

Obyvatelia obce sa šelmy skutočne zľakli, “ Včera tí v rómskej osade sa samozrejme báli,” potvrdil starosta. V Jakubanoch išlo totižto o prvý prípad výskytu medveďa v centre obce. Doteraz sa poľovníkom podarilo zachytiť túto šelmu len v lese asi 5 – 6 kilometrov vzdialenú od od obce pomocou fotopasce.