Regióny Prešov Vranov nad Topľou

AKTUALIZOVANÉ Úrad vlády vysvetľuje dotáciu pre obec, kde je starostkou matka Pčolinských

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Úrad vlády poslal z rezervy predsedu vlády 15-tisíc eur na prevádzku výrobne cestovín a pečiva do zemplínskej obce Nižný Hrabovec. Ako upozornila Transparency International Slovensko (TIS), v malej obci na východe Slovenska pôsobí ako starostka Marcela Pčolinská, matka dnes už bývalého zadržaného šéfa SIS Vladímira Pčolinského a poslanca NR SR za Sme rodina Petra Pčolinského.

 

Aktualizované o stanovisko Úradu vlády SR

Podľa mimovládky na Slovensku existuje približne 300 sociálnych obecných podnikov, no premiér Igor Matovič mal takto finančne vlani podporiť iba jeden jediný z nich. A to práve ten v obci Nižný Hrabovec. „Dotácie rezervy nemajú jasné pravidlá ani kritériá a za minulých premiérov boli zneužívané stranícky a politicky (spomeňme za všetky prípady dva, ktoré sme v Transparency odhalili – 20-tisícová dotácia pre “zázračného” maséra Kostku od premiéra Fica či 50-tisíc pre akciu časopisu Slovenka, ktorý krátko nato spravil predvolebný PR materiál pre Petra Pellegriniho). Dotácie boli bežne nadmerne prideľované obciam so starostami za vládnu koalíciu,“ pripomenula TIS. Ako ďalej upozornila, vo februári bol k zmluve s Nižným Hrabovcom podpísaný dodatok, ktorý menil kupované položky. „Vypadli viaceré stavebné prístroje a náradie, a naopak pribudla mraznička, rezač cestovín a ďalšie položky zdraželi,“ uvádza TIS.

 

Zdroj: FB / Transparency International Slovensko

 

Marcela Pčolinská je starostkou obce od roku 2018. Funkciu zastávala aj v minulosti a to v období rokov 2010 až 2014, kedy odišla po prehratých voľbách. Vladimír Pčolinský, starší z jej synov, bol donedávna šéfom tajnej služby. Dnes čelí obvineniu z korupcie. Jeho manželka Adriana Pčolinská je už druhé volebné obdobie poslankyňou parlamentu za stranu Sme rodina. Druhý syn Peter Pčolinský je tiež poslancom a okrem toho zastáva funkciu predsedu poslaneckého klubu strany.

„Premiér Matovič sľúbil po voľbách spôsob prideľovania rezervy zmeniť, ale ani rok od prebratia úradu nové pravidlá neoznámil. Šéf jeho úradu Július Jakab, ktorý zmluvu s Pčolinskou podpísal, sa k otázkam o dotácii od minulého utorka napriek sľubu nevyjadril,“ dodala mimovládka.

 

Zdroj: Úrad vlády SR

 

Úrad vlády sa však bráni, že finančné prostriedky takto rozdelil ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini. “Tieto záväzky z predošlej vlády musí Úrad vlády SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho Úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať,” uviedli.

Zverejnili tiež dokument datovaný 26. augusta 2019 podpísaný Matúšom Šutajom-Eštokom, ktorý bol vedúcim Úradu vlády SR počas premiérovania Petra Pellegriniho. 10-tisíc eur malo podľa dokumentu slúžiť na nákup náradia a zariadenia do obecného sociálneho podniku.

Matovič podľa ich slov uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami.