Regióny Prešov Top

MAJITELIA PREVÁDZOK na východe ronia KRVAVÉ SLZY: To, čo nám štát prezentuje, nie je žiadna pomoc!

Ilustračné. ZDROJ: TASR

PREŠOVSKÝ KRAJ – Majitelia gastroprevádzok a hotelov na východe melú z posledného. Niektorí z nich dokonca hovoria o krachu, pokiaľ sa nedostaví včasná pomoc od štátu. Súčasná epidemiologická situácia ich dostala do bezvýchodiskovej situácie. Aktuálne opatrenia a čierna farba okresov totiž od novembra zavreli brány mnohých hotelov, či reštaurácií.

 

Tretia vlna pandémie vrcholí. Na Slovensku denne zomierajú desiatky ľudí na pandémiu nového koronavírusu. Majitelia prevádzok samozrejme chápu kritickú situáciu v nemocniciach, kde sú lekári nútení si vyberať, koho ošetria. V súvislosti s dlho sľubovanou pomocou od štátu, ale aj názorom na aktuálne opatrenia sme oslovili viacerých prevádzkovateľov na východnom Slovensku. Treba podotknúť, že dvaja z nich, napriek negatívnejšiemu postoju obyvateľov východného Slovenska na vakcináciu, sa môžu pýšiť viac ako 80% zaočkovanosťou svojich zamestnancov. Akútne sa dopytujú štátnych dotácií, ktoré sú však v nedohľadne.

Vianočný, či Silvestrovský pobyt si teraz nikto nekúpi

Medzi prvými redaktorka zregiony.sk oslovila riaditeľa hotela Slovan v Tatranskej Lomnici, ktorý je zatvorený od 1. novembra. „Odkedy máme hotel zatvorený, sú príjmy nulové,“ povedal Martin Novotný. Riaditeľ hotela komunikoval, že zaočkovaného má viac ako 83% personálu. Trvalých zamestnancov zatiaľ neprepúšťali, sú doma a poberajú príspevky od štátu. Dohodárov a zamestnancov, ktorí mali zmluvy na dobu určitú však prepustiť museli. S Vianočnými a Silvestrovskými pobytmi sú ľudia opatrní, nevedia totiž aká bude situácia. „Vedeli sme, že sa lockdown blíži a tak sme našťastie nenakúpili toľko zásob potravín ako v prvej a druhej vlne,“ reagoval Novotný s tým, že fixné náklady ako platby za elektrinu, plyn, poistky musia naďalej uhrádzať. Doteraz mali k dispozíciu od štátu len dotácii na mzdy zamestnancov, tá je však nedostačujúca. „Doteraz bola výška dotácie len do 80% hrubej mzdy a to do 880 eur,“ uviedol riaditeľ s tým, že podľa nových pravidiel by mala vláda financovať platy zamestnancov až do výšky 1100 eur, otázne však je kedy.

COVID automat platný od 22.11. Zdroj: korona.gov.sk

Dotácia od ministerstva dopravy by mala byť k dispozícii až začiatkom februára. O príspevkoch na nájmy sa zatiaľ medzi politikmi tiež len diskutovalo a podľa Novotného už aj banky majú problémy s odkladaním splátok úverov. „Tých prísľubov je veľa, ale reálna situácia je úplne iná,“ skonštatoval. Závažný problém vidí v tom, že celý sektor gastra je aktuálne pre zamestnancov z hľadiska permanentnej neistoty neatraktívny. „Vždy, keď nám opätovne povolia otvoriť zamestnanci sú v neistote, čo bude o tri mesiace. Nemajú žiadne záruky. Pracovníci chcú mať minimálny kontrakt na jeden rok a nestačí im sezónna práca, čo im nevieme momentálne garantovať,“ tvrdí. Riaditeľ hotela si dlhšie uzavretie prevádzky ani nechce predstaviť, keďže všetky finančné zásoby vyčerpali počas prvej a druhej vlny pandémie. „Segment cestovného ruchu a gastra má v mnohých komerčných bankách stopku, alebo vyrubia nereálne úroky“ dodal s tým, že už ani banky im peniaze nepožičajú. „8 mesiacov z 12 nepodnikáme, viac ako dva mesiace to v takomto stave bez vyššej štátnej pomoci určite nezvládneme.“

Majitelia reštaurácií sa boja, že pri tretej vlne prídu o zákazníkov. Zdroj: Trumpeter

 Z gastra odchádza stále viac ľudí

„Katastrofálna situácia, človek už na to nemá ani slov,“ vyriekla na úvod riaditeľka Júlia Szaffková ďalšieho z oslovených hotelov v Starej Lesnej. Podobne ako Novotného ich trápi najmä otázka zamestnancov. „Minulý rok sme boli nútení prepustiť troch, ktorým končili zmluvy, kým skončila druhá vlna pandémie si našli už iné zamestnanie,“ prezradila, že ľudia si hľadajú istejšie pracovné pozície. „Momentálne máme zamestnaných 32 zamestnancov na dobu neurčitú, ktorých sa prepúšťať rozhodne nechystáme,“ uviedla Szaffková. „Pre mňa ako riaditeľku je to naozaj zložité, myslieť na to, že rodiny dlhoročných zamestnancov sú na nás odkázané.“ Ako ďalej riaditeľka referovala pomoc od štátu sa jej nezdá dostatočná a to napriek tomu, že využili covid úver v hodnote 100 tisíc eur aj príspevky od ministerstva dopravy. „Sme hotel s wellness a nemôžme len tak všetko vypnúť. Tie náklady na energie sú veľmi vysoké.“ Szaffková tvrdí, že ak vláda nepovolí znovu otvorenie hotelov aspoň pre očkovaných na zimnú sezónu, tak to bude neúnosné. Približné mesačné straty vyčíslila na niečo vyše 100 tisíc eur, na presné zatiaľ nemala odvahu.

„U nás majú všetci platy od 650 eur v čistom, čiže žiadne bokom vyplácanie ako sa v gastre rozpráva,“ priblížila riaditeľka hotela Júlia s tým, že tým pádom im ani 80% z minimálnej mzdy ako štát poskytuje, náklady na mzdy zamestnancov nepokryje. Podľa nej zamestnancom v gastornómii banky už ani nechú poskytovať úvery. „Budeme hľadať ďalšie pôžičky, nič iné nám neostáva.“

V zaočkovanosti aj vzhľadom na kritizovaný východ Slovenska hotel vyniká. Riaditeľka komunikovala, že viac ako 90% zamestnancov je zaočkovaných. „Hostí sme kontrolovali, či sú očkovaní aj keď to ešte nebolo povinné.“

V súčasnosti si na terase neposedíte.
Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Nechce sa nám už sťažovať, sústredíme všetky sily..

Tretia oslovená respondentka, Zuzana Semanová z hotelu Lomnica má k situácii pozitívnejší prístup. „Nechce sa mi už sťažovať ako sa sťažujú všetci,“ vyslovila na úvod s tým, že s momentálnou situáciou bojujú zubami, nechtami. „Pre očkovaných mohlo byť nejaké normálnejšie fungovanie,“ okomentovala situáciu Semanová. „Ťažko teraz hovoriť, sústredíme všetky sily na to, aby sme nejakým spôsobom zabezpečili prevádzku, minimálne cez donášky jedla.“ Pomoc od štátu však ani podľa Semanovej nie je dostatočná. „V druhej vlne nám dotácia refundovala iba nejakých 40% platov zamestnancov.“ Vynikajúcou zaočkovanosťou sa však hotel Lomnica pýšiť nemôže. Zaočkovaných je moemntálne len niečo cez 60% zamestnancov, prezradila Semanová. Na porovnanie v prevádzke v Bratislavskom kraji majú takmer 100% zaočkovanosť.