Regióny Prešov

Majiteľ cirkusu má problém: Levy choval protizákonne!

Za držanie levov v cirkuse hrozí majiteľovi vysoký trest. ZDROJ: TASR/Prezídium Policajného zboru

PREŠOV – Zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov enviropolícia v Prešove obvinila 34-ročného majiteľa cirkusu H. N. z Prahy. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

 

Ako povedala, obvinený muž od konca apríla tohto roka na rôznych miestach na území Slovenskej republiky, naposledy v meste Stropkov, držal v rozpore so zákonom o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi 14 levov afrických, ktoré sa nachádzali v areáli cirkusu.

“Na základe vyčíslenia Štátnej ochrany prírody SR celková spoločenská hodnota štyroch samcov a desiatich samíc leva afrického predstavuje viac ako 193 000 eur,” povedala Hrabovská.

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov. Ak sa takéhoto konania niekto dopustí na Slovensku v rozsahu väčšom ako 133 000 eur hrozí mu trest odňatia slobody až do výšky osem rokov.

Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov v súčasnosti podľa Hrabovskej patrí medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov.

“Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré je táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané,” dodala Hrabovská.