Regióny Prešov Kežmarok Top

Lukáša PODOZRIEVALI z VRAŽDY pumpára: „Vraha našli, no mne to tie ROKY NEVRÁTI,“

Krivo obvinený Lukáš sa ospravedlnenia dodnes nedočkal. Zdroj: TV Markíza

VEĽKÁ LOMNICA – Pred niekoľkými dňami policajti objasnili brutálnu vraždu mladého pumpára Erika († 24) z Veľkej Lomnice (okres Poprad) a vyzerá to tak, že vo väzbe majú konečne tú správnu osobu. 37-ročného Jána Románka z obce Vojňany (okres Kežmarok) obvinili policajti z dvoch vrážd a jedného pokusu o vraždu. Jeho prvou obeťou mal byť práve mladučký pumpár Erik Kaprál. Lenže pár dní po chladnokrvnej poprave pri veľkej razii zadržali nevinného. Lukášovi (36) z tej istej obce však týmto krivým obvineným poškodili nie len dobré meno, ale aj spôsobili traumu do konca života.

 

Dlhé roky nemohol spávať. Dodnes má pred očami scénu ako z hororového filmu, keď mu do bytu vtrhlo viac než sedemdesiat kukláčov. Lukáš Lacko (36) prišil kvôli omylu policajtov o svoju reputáciu, prácu a priateľov. Policajti ho označili ako podozrivého z vraždy pumpára Erika Kaprála († 24), ktorého vtedy ešte neznámy vrah chladnokrvne zastrelil 29. januára priamo na čerpacej stanici. O niekoľko dní na to prišiel autobus s kukláčmi pre nič netušiaceho Lukáša. Policajti ho spacifikovali priamo na ulici na parkovisku za bieleho dňa pred stovkami ľudí.

„Bolo 8 hodín ráno a ja som práve sadal do auta. Išiel som normálne do práce. Z ničoho nič sa na mňa vyrútilo niekoľko desiatok kukláčov, strhli ma sa surovo na zem a niečo na mňa kričali. Bol som tak v šoku, že si to pamätám len matne, ako sen, teda nočnú moru,“ opisuje desivé momenty Lukáš.

Podľa Lukášových slov použili policajti príliš hrubú silu. Na celý incident sa musela dokonca prizerať jeho vystrašená mama. „Boli ku mne násilnícki a fyzicky agresívni, nič také som nikdy nezažil. Rozbili mi dvere do domu, pritom som im hovoril, že im dám kľúče. Chudák moja mama, všetko to s hrôzou sledovala z okna,“ hovorí o detailoch rána, ktoré mu navždy zmenilo život.

Krivo obvinený Lukáš sa ospravedlnenia dodnes nedočkal. Zdroj: TV Markíza

Keď ho spútali a odviedli na policajnú stanicu, tak mu, ako hovorí sám Lukáš, celý čas opakovali, že pôjde do väzenia. „Skončíš v base, celý čas opakovali. Nechápal som prečo, veď som nič neurobil. Vedel som, že som nevinný. Snažil som po ceste na stanicu prísť na to, čo sa mohlo stať, no nešlo mi to do hlavy. Až neskôr som pochopil, čo sa stalo,“ vysvetľuje ničený Lukáš.

Udala ho suseda

“Po vzhliadnutí fotografií a videozáznamu odvysielanom v médiách bolo zistené, že táto osoba spoznala Lukáša L. podľa spôsobu chôdze, postoja nôh a držania tela.” To mal uvedené Lukáš v zápise, ktorý dostal od polície.

Ako povedal, osobou, ktorá ho udala, si nie je stopercentne istý. Myslí si však, že to bola jeho suseda. „Čo som počul, tak vraj to bola moja suseda, taká staršia pani. V minulosti sme mali medzi sebou nezhody, tak sa mi asi chcela nejak pomstiť. Vybrala si však veľmi krutý spôsob,“ uviedol Lukáš.

Dlhé hodiny ho vypočúvali, až napokon jeden z policajtov prišiel za ním a povedal, že môže ísť domov. Odôvodnil to tým, že pominuli ďalšie dôvody na stíhanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Bez vysvetlenia, náznaku ospravedlnenia, len jedna veta. Práve s týmto sa Lukáš do dnešného dňa nevie vyrovnať. „Tí ľudia mi zobrali môj starí život. Spôsobili mi nie len fyzickú bolesť pri zásah, no najmä psychickú. Keď som sa vrátil z vypočúvania, ľuďom v obci bolo jedno, že som nevinný, že som naspäť. Báli sa ma. Dlhoroční kamaráti sa mi začali vyhýbať. Nemal som nikoho okrem rodiny, bol som proste na dne,“ hovorí Lukáš s roztraseným hlasom.

vražda, polícia, NAKA, Ján Románek,
Ján Románek je dnes obvinený z vraždy, ktorú pripisovali nevinnému Lukášovi. Zdroj: FB

Ospravedlnenia sa nedočkal

Chýr o tom, že Lukáš je vrahom sa rozšírili veľmi rýchlo. Vtedy ešte pracoval v jednej z vychytených reštaurácií v Matejovciach pri Poprade ako šéfkuchár. Po tom osudovom dni však začalo zákazníkov v reštaurácii ubúdať. „Tržby boli katastrofálne. Zvyčajne plná reštaurácia odrazu zívala prázdnotou. Nikde ani noha. Trvalo to niekoľko týždňov, no nič sa nemenilo. Preto som bol nútený dať výpoveď a odísť do zahraničia. Neviete si ani predstaviť ten pocit bezradnosti, ktorý som vtedy zažíval. Kvôli jednému nedorozumeniu, kvôli chybe štátu sa mi obrátil celý život na ruby. Prišiel som o kamarátov, zázemie aj prácu. Do dnes som nedostal žiadne ospravedlnenie. Ani vtedy oficiálne nevyhlásili, že som nevinný, len ma ticho pustili domov. Vraha síce teraz našli, no mne to tie roky života nevráti,“ dodáva Lukáš smutne.