Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

V lekárňach CHÝBAJÚ ZÁKLADNÉ LIEKY. A bude ešte horšie: Na čo sa treba pripraviť?

Situácia v lekárňach sa zhoršuje. Zdroj: Peter Korček

PREŠOV – Už niekoľko týždňov je situácia v slovenských lekárňach kritická. Základné lieky ako Nurofen, Hylak Forte či niektoré antibiotiká sú na predajniach dlhodobo nedostupné. Bude však ešte horšie. Magistri predpokladajú, že v najbližšom čase sa zákazníci nedostanú ani k voľnopredajným liekom proti bolesti, ako sú Ibalgin či Panadol.

 

„Je to zlé. Ľudia sa nemajú ako dostať k svojim liekom,“ začína rozprávať pre zregionu.sk magistra pracujúca v jednej z prešovských lekární. Ona sama sa denno-denne nachádza v situácii, kedy musí zákazníkom vysvetľovať, že ich liek je nedostupný, a tak skoro k dispozícii ani nebude.

„Stále ma mrzí, keď sa niečo také stane. Na niektoré voľnopredajné lieky existujú náhrady, ktoré zákazníkom sama rovno navrhnem. Vo farmácii pracujem viac ako 25 rokov, takže viem presne, ktorý liek čo obsahuje. Najväčší problém je však s liekmi, ktoré nemajú žiadnu náhradu, ako napríklad Enalgin. Ten je na trhu nedostupný už dlhodobo,“ vysvetľuje odborníčka.

Chýbajú antibiotiká aj lieky na bolesť

V lekárňach chýbajú najmä antibiotiká, lieky na alergiu, pastilky na hrdlo či detské ibuprofénové sirupy. Z voľnopredajných liekov je problém s kúpou detských variantov Ibalginu či Nurofenu. Podobný problém je aj so známym protizápalovým sprejom Tantum Verde. „U nás na predajni máme  posledné kusy a ďalšie nevieme kedy dostaneme,“ hovorí magistra.

Medzitým, ako nám magistra vysvetľuje súčasnú situáciu, do predajne vstupuje mladá mamička s kočiarom. „Môj dvojročný syn je chorý už niekoľko dní. Nič okrem Panadol sirupu nechce užiť, no ten mu už nekúpim,“ hovorí zúfalo. „Tiež som mala problém aj s antibiotikami… no to sa, chvalabohu, vyriešilo náhradou. Zavolala som našej lekárke a tá mu predpísala síce iné, ale s tou istou látkou. Mám strach, že týmto štýlom už o chvíľu v lekárňach nedostaneme naozaj nič,“ dodáva.

Dôchodkyňa: Vraj mám kontaktovať svojho lekára

Aj Helena (65), ktorá je už na dôchodku, mala problém dostať sa k svojim medikamentom. Dlhodobo trpí zlou zrážanlivosťou krvi. Už niekoľko rokov užíva liek Clexane, ktorý je dostupný len na predpis. „Lekárka mi predpísala Clexane, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Keď som šla do lekárne, pani za okienkom mi povedala, že majú výpadok a keďže ide o liek na predpis, nevedela mi odporučiť náhradu. Vraj mám kontaktovať svojho lekára,“ zdôverila sa zregionu.sk

Dôvodmi sú aj pandémia a vojna

Príčiny nedostatku liekov môžu byť rôzne. Dôležitú rolu v tomto prípade hrajú výrobné dôvody – a to nedostatočné kapacity, zmeny vo výrobných procesoch či nedostatok personálu. Zlyhávať môže aj logistika, pretože vstupné suroviny, vrátane účinných látok, sa môžu omeškať.