Regióny Prešov Levoča

Levočská nemocnica získala v uplynulom roku od darcov takmer 664 litrov krvi

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

LEVOČA – Levočská nemocnica získala v minulom roku vďaka svojim darcom celkovo 663,5 litra krvi. Ako TASR informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková, darcov bolo menej ako v roku 2019, čo spôsobila najmä pandemická situácia, ktorá obmedzila možnosti mobilných odberov a zhromažďovania.

 

Darcovia krvi prichádzali v roku 2020 na transfúziologické oddelenie levočskej nemocnice v utorky a štvrtky od 7.00 h. V tomto roku je podľa Pavlikovej možnosť objednania sa už aj uprostred týždňa, a to v stredu, tiež od 7.00 h. Po telefonickom objednaní sa na čísle 053 391 33 70 bude s darcom dohodnutý konkrétny čas darovania.

„V minulom roku nám počet darcov klesol. Spôsobila to najmä pandemická situácia, ktorá obmedzila možnosť mobilných odberov či študentskej kvapky krvi. Pred pandémiou sme s mobilnou odberovou jednotkou zvykli cestovať aj do okolitých obcí, kde sme získavali nových darcov. Taktiež sme sa tešili záujmu z radov študentov. V tomto obmedzenom režime je nových darcov menej. Tešíme sa z každého nového darcu a našim pravidelným darcom sme nesmierne vďační,“ dodal primár hematologicko-transfúzneho oddelenia levočskej nemocnice Rastislav Osif.