Regióny Prešov Levoča

Levoča chce vystúpiť zo ZMOSu. Podľa primátora sú dôvodom aj financie

Na snímke vpravo historická budova radnice a Chrám Svätého Jakuba (vľavo v pozadí) na Námestí Majstra Pavla v meste Levoča. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

LEVOČA – Mesto Levoča plánuje vystúpiť zo Združenia miest a obcí Slovenska. Potvrdil to pre agentúru SITA primátor Levoče Miroslav Vilkovský, ktorý s týmto návrhom prišiel. „Sme súčasťou ZMOSu aj Únie miest Slovenska. Platíme poplatky v oboch združeniach a myslím si, že keďže sme mesto, úplne stačí, ak budeme v jednej organizácii, a tou je Únia miest Slovenska,“ povedal. Návrh o odchode mesta zo ZMOSu ešte musia schváliť mestskí poslanci počas zasadnutia mestského zastupiteľstva vo štvrtok 19. septembra. Podľa stanov ZMOSu členstvo v združení zaniká dňom doručenia uznesenia zastupiteľstva členskej obce alebo mesta o vystúpení kancelárii združenia.

 

Levoča uhrádza ročný členský príspevok v Združení miest a obcí Slovenska vo výške 2 472,10 eura, a rovnako aj v Únii, ktorej ročne zaplatí 1 880,45 eura. Z prvej organizácie by chcelo mesto odstúpiť s účinnosťou od 1. januára 2020. V materiáloch k zastupiteľstvu sa uvádza, že mestu postačuje členstvo v jednom z dvoch združení, keďže postavenie, ciele a predmet činnosti oboch z nich sa prekrývajú a sú až identické. Primátor Vilkovský poznamenal, že ZMOS je organizácia, ktorá združuje väčšinu obcí na Slovensku, ktorých je takmer tritisíc, kým miest je len 140.

„Je to markantný rozdiel. Únia miest zastrešuje mestá Slovenska, ktorých je síce menej, ale na počet obyvateľov je to určite viac ako má ZMOS. Prihliadajúc na to, že obce sa nám vyľudňujú a ľudia prichádzajú do miest, myslím si, že do budúcna bude mať Únia určite väčší význam ako ZMOS,“ poznamenal. Zároveň uviedol, že do budúcnosti bude ešte potrebná minimálne diskusia o reorganizácii celej samosprávy, ku ktorej už pristúpili niektoré krajiny západnej Európy.

Združenie miest a obcí Slovenska zatiaľ združuje približne 96 percent všetkých miest a obcí v Slovenskej republike. Existuje od marca 1990, jeho predsedom sa v máji tohto roku stal primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Za posledné mesiace vystúpili zo združenia aj mestá Trnava, Trenčín, Malacky a tento krok zvažuje aj Nitrianska samospráva. Únia miest Slovenska je dobrovoľné záujmové združenie miest založené v roku 1994 a jej členskú základňu tvoria veľké a stredné mestá z rôznych regiónov Slovenska.