Regióny Prešov

Leto s Rákocim prináša do paláca ľudovú kultúru východu

V Rákociho paláci vystavujú historické exponáty z obce Župčany. zdroj: tripolitana.sk
V Rákociho paláci vystavujú historické exponáty z obce Župčany. zdroj: tripolitana.sk

PREŠOV – Rákociho palác ožíva tento víkend ľudovou kultúrou východného Slovenska. Etnologička Krajského múzea v Prešove Zuzana Andrejová priblížila, že tradičné podujatie pod názvom Leto s Rákocim sa koná v átriu a vstup naň je voľný.

 

“Nechýbajú šarišský folklór a tradičné remeslá, vystúpia profesionálne aj detské ľudové súbory. Na svoje si určite prídu dospelí, ale aj deti. Témou tohto ročníka bude najmä temperamentný šarišský folklór,” uviedla Andrejová. Počas víkendu sa predstavia so svojou prácou aj ľudoví remeselníci. Ich produkty si návštevníci múzea budú môcť aj zakúpiť. “Naše ľudové slávnosti ponúknu ľuďom lúčne kytice a kytice z listov, vyšívané vrecúška, obrazy z machu, produkty plstenia, zapletané produkty z nití či zo šúpolia a veľa ďalších zaujímavých produktov,” vymenovala Andrejová. Leto s Rákocim 2022 podporilo svojou dotáciou aj mesto Prešov.

Krajské múzeum v Prešove má v Rákociho paláci svoje stále expozície od roku 1956. Veľkou pýchou múzea je podľa Andrejovej expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku. Palác bol označovaný ako najkrajší mestský palác Horného Uhorska, tento titul mala renesančná stavba v čase svojho vzniku v 16. storočí. V súčasnosti je aj v súčasnosti jednou z dominánt Hlavnej ulice. O výstavbu renesančnej pamiatky sa prestavbou dvoch meštianskych domov postaral Žigmund Rákoci. Súčasnú podobu, charakterizovanú najmä fasádou s oknami v arkieroch ukončenou neprehliadnuteľnou atikou, nadobudlo sídlo v 17. storočí pri neskororenesančnej prestavbe.