Regióny Prešov Levoča

Ledecký v marci ako starosta Spišského Hrhova skončí, chce sa venovať sociálnej politike

Vladimír Ledecký. Zdroj: FB / Je nás viac

POPRAD – Po viac ako dvoch desaťročiach v marci skončí na poste starostu Spišského Hrhova v Levočskom okrese Vladimír Ledecký. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete v závere minulého týždňa. Ako uviedol, chce sa venovať sociálnej politike. V nasledujúcich parlamentných voľbách kandiduje za stranu bývalého prezidenta Andreja Kisku Za ľudí.

 

„Oznámil som to na zastupiteľstve. Chcem skončiť niekedy v prvej polovici marca, potrebujem ešte vyčerpať dovolenku,“ potvrdil pre agentúru SITA. Až do vyhlásenia ďalších volieb bude následne obec viesť na miesto neho Zuzana Kučerová, poslankyňa miestneho zastupiteľstva. Januárové zasadnutie obecného zastupiteľstva bolo pre Ledeckého posledné. „Obec prosperuje, na účtoch je viac financií ako úverov. Obecné podniky fungujú, zákazky majú na dva roky dopredu. Obec vyhrala niekoľko cien na slovenskej aj medzinárodnej úrovni. Vyzerá k svetu. Expanduje. Žijú tam dobrí ľudia. Komunita,“ zhodnotil na záver svojho pôsobenia.

Dobré vzťahy s rómskou komunitou

Ledecký je známy na Slovensku aj v zahraničí svojou prácou s rómskou komunitou. Príklady úspešného fungovania obecnej firmy, ktorá tam funguje už takmer dve desaťročia, si prichádzali brať starostovia i primátori. „Máme 1 600 obyvateľov, z toho je asi 350 Rómov. Darí sa nám spolu vychádzať, je to o tom, aby ľudia spokojne žili. Najprv teda musí mať každý prácu a nejakým spôsobom sa realizovať. Tým, ktorí sa realizujú ťažšie, snažíme sa im pomáhať, a naopak, tých, ktorí sa realizujú ľahšie, upozorňujeme na to, aby nezabúdali aj na slabších,“ povedal v rozhovore pre tlačovú agentúru SITA v júli 2016 Vladimír Ledecký.

Bodkou za jeho prácou na čele obce má byť podľa jeho slov darček v podobe projektu možnej ťažby rašeliny. Tá by sa mala realizovať v lokalite, kde už obec viac ako desaťročie plánuje projekt rybníkov. Podľa zámeru, ktorý vypracovala súkromná spoločnosť, sa ťažba týka dvoch parciel, jednej obecnej, druhej súkromnej, kde sú vlastníkmi okrem starostu aj niektorí jeho rodinní príslušníci. „Presvedčil som vlastníkov, aby za symbolickú cenu pozemky prenajali obci. Je to veľký krok k realizácii rybníkov. Realizátor bude obec či obecná firma, “pro bono”,“ uviedol vo svojom statuse.