Regióny Prešov Poprad Top

Mužovi už 6-krát ODLOŽILI OPERÁCIU! Na zákrok stále čaká v obrovských bolestiach

Ilustračný. Zdroj: pixabay.com

POPRAD – Miroslav Pleva (42) zažíva jedno z najťažších období svojho života. Už niekoľko mesiacov trpí obrovskými bolesťami, ktoré by dokázala zastaviť špecializovaná operácia. Kvôli pandémii sa jej však tak skoro zjavne nedočká. Lekári mu ju neustále odkladajú.

 

Miro sa narodil s vrodenou genetickou chorobou, ktorá postihuje jeho kĺby. Podľa lekárov mal skončiť na vozíku, avšak Miro sa nevzdal a rozhodol sa urobiť všetko pre to, aby mohol viesť plnohodnotný a zdravý život. Českí odborníci mu po trinástich náročných operáciách konečne umožnili normálne fungovať, avšak bolesti ho trápia dodnes. Preto sa v roku 2019 rozhodol podstúpiť ešte jednu dôležitú operáciu. Kvôli pandémii sa neuskutočnila a odvtedy mu zákrok šesťkrát odložili.

Miroslava ťažký osud postihol už v útlom detstve. Už ako dieťa skončil na chirurgickom stole. Lekári si totiž pomýlili jeho ľavú nohu s pravou. „Mojej mame povedali, že budem celý život na vozíku. V Brne ma dali ďalšími trinástimi operáciami dokopy a teraz tu stojím,“ hovorí Miroslav, ktorý napriek tomu, že celý život kríva, si to zariadil po svojom a žije plnohodnotný život po boku svojej manželky a 19-ročnej dcéry.

Situácia sa však začala zhoršovať v roku 2013. Kvôli zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu sa Miro rozhodol navštíviť ortopéda, ktorý mu povedal nemilú správu. Podľa slov pezinských lekárov bol už vtedy jeho kĺb je v katastrofálnom stave, preto bolo potrebné začať konať. „V Bratislave som objednal implantát objednal do bedrového kĺbu, a s tým aj rekonštrukciu stehennej kosti. Súčiastky sú tu a čakajú niekoľko rokov,“ vysvetľuje otec rodiny.

Poslali ho domov

V ten rok ešte operáciu odložil. „To som však nevedel, že keď sa mi bolesti prehĺbia, príde pandémia,“ povzdychol si Miro. Ešte pred vypuknutím pandémie mal Miroslav naplánovanú operáciu v roku 2019, no dvakrát mu ju odložili. V roku 2020 znova a tento rok opäť dvakrát. „Čo sa však stalo 1. novembra, ma dostalo. Zdôrazňujem, že zdravotnícky personál z ničoho neobviňujem. Skôr si myslím, že systém urobil chybu. Na obed ma prijali do nemocnice, manželke a dcére som povedal, že sa vidíme zajtra po operácii,“ vysvetľuje pán Pleva s tým, že na operačný stôl mal ísť už o 6.30 hod. ráno.

To, čo sa stalo potom, nečakal ani v zlom sne. „Večer po 20.00 hod. prišiel iný lekár a povedal: ‚Pán Pleva, rušia vám operáciu, môžete ísť domov. Ani ma nepustil k slovu, povedal, že by bol schopný aj hneď zavolať médiá, pretože to je absurdné. Len som sa začal smiať ako nepríčetný. Myslel som, že si robia žarty, to mi predsa nemôžu urobiť,“ sklamane opisuje Miroslav vtedajšiu situáciu.

Doktor šiel vybaviť pár telefonátov, aby sa v tejto informácii utvrdil, no keď sa vrátil, rezignovane oznámil, že to tak skrátka naozaj je. „Mal som urobené všetky vyšetrenia, aj poisťovňa už všetko zaplatila. Sestričky a lekári boli z celej situácie nešťastní, no bezmocní. Pýtam sa však kompetentných, dokedy mám v tých ukrutných bolestiach čakať?“ uzatvára sklamaný Miroslav.