Regióny Prešov Košice Vranov nad Topľou Top

KRITICKÁ SITUÁCIA NA VÝCHODE: Ceny za elektrinu a zemný plyn neustále rastú! Pre mnohé obce sú likvidačné

Ceny za elektrinu a zemný plyn neustále rastú!. Zdroj: energie-portal.sk
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján

VRANOV NAD TOPĽOU – Bezvýchodisková situácia. Aj takto by sa dal nazvať stav mnohých obcí na východnom Slovenku. To, že ceny elektrickej energie a zemného plynu rapídne stúpnu, je známe už dlhšiu dobu. S viac ako 300 percentným nárastom však starostovia malých obcí nerátali. Pre niektorých sú tieto sumy doslova likvidačné.

 

Starostovia obcí na východnom Slovensku sú zúfalí. O náraste cien za elektrinu a zemný plyn vedeli už dávno, avšak sumu, ktorú im oznámila energetická spoločnosť, ich položila na kolená. „Myslela som, že sa mi sníva, keď som v dodatku uvidela, že z pôvodných 75,10 eur budeme musieť platiť 357,76. Veď to predstavuje približne 370 percentný nárast. Keď sa rozprávalo, že sa budú dvíhať ceny energií, predstavovali sme si, že to bude 100 maximálne 200 percent. Za takýchto okolností sa pomaly blížime k tomu, že sa samospráva dostáva na hranicu existencie a možno aj likvidácie,“ hovorí zúfalo starostka obce Tovarné v okrese Vranov nad Topľou Kvetoslava Mižáková.

Pre maličkú obec Továrne bude takýto enormný nárast poplatkov za elektriku nezvládnuteľný, preto budú musieť zdvihnúť ceny za niektoré obecné služby. Ako starostka povedala, predpokladá so zvyšovaním nájmov v obecných budovách, poplatkov v dome smútku či zastavenie investičných akcií, pretože obec nebude mať na spolufinancovanie projektov. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť, je vypnutie verejného osvetlenia. K tomuto kroku sa však starostka nechce uchýliť.

„Išlo by len o zlomok ušetrených financií a našim obyvateľom by tento krok znepríjemnil život, preto nad ním zatiaľ neuvažujem,“ vysvetľuje Mižáková.

Doplatia na to aj rodičia s deťmi

Okrem drakonického zvyšovania cien za elektrinu je ďalšou existenčnou otázkou pre obec aj zvyšovanie poplatkov za zemný plyn pre miestnu základnú a materskú školu. Z pôvodných 25 sa cena zvýši až na 119 eur za MWh. Pre obec to bude znamenať jediné – zvýšenie poplatkov za školský klub a obedy v školskej jedálni.

„Je mi to strašne ľúto, ale v tomto prípade nemáme inú možnosť. Pri takomto náraste budeme musieť zvýšiť ceny obedov, čo sa dotkne, samozrejme, aj peňaženiek rodičov,“ hovorí.

„V pondelok idem podpísať dodatok, nič iné mi neostáva. Bojím sa však, že túto situáciu nezvládneme. Starostkou som od roku 2010, ale niečo také som počas svojho pôsobenia ešte nezažila,“ dodáva Mižáková na záver.

Organizovali aj protestné zhromaždenie

Ako sme zistili, obec Továrne na východe nie je jediná, ktorá bojuje o samotnú existenciu. Enormné zvyšovanie cien za elektrickú energiu a zemný plyn poznačilo aj ďalšie obce v tomto regióne. Preto sa dnes, 24. júna uskutočnilo prostestné zhromaždenie vo vranovskom priemyselnom parku Ferovo, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia samospráv z okresov Vranov nad Topľou, Humenné, Michalovce, Snina, Trebišov, Sobrance, Medzilaborce a Stropkov. Svoje návrhy a požiadavky predložili predstaviteľom vlády s tým, že očakávajú urgentnú pomoc od štátu.

Galéria
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján Fenčák
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján
Protestné zhromaždenie iniciatívy OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA. Zdroj: Ján
navigate_before
navigate_next

“Cieľom tejto iniciatívy je poukázať na všetky reálne problémy Zemplína od regionálnych rozdielov až po dopad ekonomickej krízy. Na protestnom zhormaždení bolo poukázané aj na obrovské regionálne rozdiely, chýbajúcu diaľnica na Zemplíne, nedostatočnú železničná sieť, poloprázdne priemyselné parky, slabá podpora cestovného ruchu a poľnohospodárstva a dopad starých environmentálnych záťaží. Predstavitielia obcí a miest adresovali Vláde SR konkréne požiadavky. Ak požiadavky nebudú naplnené,  iniciatíva OBCÍ A MIEST ZEMPLÍNA pristúpi k uplatneniu konkrétnych navrhnutých opatení, ktoré postupne obmedzia služby, ktoré samospráva poskytuje,” konkretizoval tajomník Združenia miest a obcí Vranovského regiónu Ján Fenčák.

Na protestnom zhromaždení sa zúčastnilo viac ako 400 účastníkov, pričom drvivá väčšina protestujúcich boli starostovia, primátori, zamestnanci obecných/mestských úradov,dobrovoľní hasiči a seniori a samozrejme verejnosť.  OBCE A MESTÁ ZEMPLÍNA vyzvali aj ostatné regióny Slovenska aby sa pridali a žiadali zmeny na strane štátu v prístupe k samospráve.