KONEČNE sme sa dočkali! Začala sa obnova múzea Andyho Warhola

MEDZILABORCE – Začala sa rozsiahla rekonštrukcia múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach, v piatok odovzdali stavenisko zhotoviteľovi. Do veľkej investičnej akcie takmer za 12,3 milióna eur zapája Prešovský samosprávny kraj (PSK) vlastné zdroje i dotáciu zo štátu. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

 

Zámer vznikol v roku 2019 a získal aj podporu štátu, ktorý na projekt pôvodne vyčlenil účelovo 7,1 milióna eur. Počas tvorby projektovej dokumentácie však ceny rástli natoľko, že predpokladaná hodnota zákazky radikálne stúpla. PSK tak zafinancuje projekt sumou 7,2 milióna eur, štátna dotácia je vo výške 5,1 milióna eur.

„Celý projekt mal pomerne zložitý vývoj, no podstatné je, že sme s krajskými poslancami našli zhodu. Múzeum si zaslúži výrazný investičný zásah. Dostali sme síce od štátu menej, ako bolo sľúbené, dokonca sme dúfali vo zvýšenie prostriedkov, hoci sa tak nestalo, dnes je pre nás všetkých veľký deň. Začíname s realizáciou unikátnej stavby, ktorá má nadregionálny, priam národný charakter,“ upozornil predseda PSK Milan Majerský s tým, že ide o jedno z dvoch svetových múzeí, ktoré má obrovský potenciál na prezentáciu mesta, kraja i Slovenska. Investícia je podľa neho významná aj z pohľadu rozvoja regiónu, podpory cestovného ruchu či podnikateľského prostredia.

Nový vzhľad múzea by mal korešpondovať s jedinečným významom a odkazom samotného kráľa pop-artu. Rekonštruovať sa bude fasáda, priestory, vybuduje sa prístavba i nadstavba vrátane nových schodísk a výťahov. Prestavba múzea má priniesť interaktívnosť, aplikáciu svetelných, projekčných, zvukových a holografických technologických prvkov vrátane prezentácie umenia v exteriéri na strešnej terase, fasáde budovy, ako aj na novom námestí pred samotnou budovou. Samotný projekt kraj pripravoval v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach, zhotoviteľom je konzorcium Swietelsky-Slovakia a GMT projekt, ktoré má stavbu odovzdať do 18 mesiacov.

„Stavba je špecifická technológiami, ktoré sú vo vnútri, aby zabezpečovali chod galérie a adekvátne prostredie pre vzácne diela s ohľadom na bezpečnosť a klimatické požiadavky. Osobitnou črtou je oceľová konštrukcia, v ktorej je 250.000 ton ocele na umiestnenie multimediálnych nosičov,“ uviedol jeden z dodávateľov stavby Slavomír Gmitter.

Medzilaborské múzeum sídlilo doteraz v pôvodnej budove  kultúrneho domu z 80. rokov minulého storočia, ktorá podľa PSK dlhodobo neplnila funkciu moderného múzea v kontexte reprezentácie Warholových diel. Bola zastaraná a technický stav už nevyhovoval zámerom zriaďovateľa ani múzejníkov.

„Modernizácia prinesie zásadné rozšírenie galérie i depozitu, vznik nových ateliérov, exkluzívny priestor na vzdelávanie a expozície. Od responzívnej fasády sa odvíja celá esencia vizuálu a unikátneho prepojenia exteriéru s interiérom, súčasťou objektu je aj prechodná strecha s amfiteátrom pre 100 ľudí,“ priblížil riaditeľ múzea Martin Cubjak. Dočasne je múzeum presťahované do detašovaného pracoviska a diela sú zabezpečené v depozitoch.

Viac o téme: Andy Warhol, múzeum, rekonštrukcia

Súvisiace články