Regióny Prešov

Knižnice v Prešovskom kraji ostávajú naďalej otvorené v špeciálnom režime

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

PREŠOV – Všetky knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú pre verejnosť aj naďalej otvorené. V poskytovaní služieb sa riadia podľa regionálneho COVID automatu. Fungujú v špeciálnom režime cez výdajné miesto, prípadne majú otvorené priestory len na výdaj kníh. TASR o tom informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

 

“Svoje priestory pre čitateľov majú otvorené Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove, Podduklianska knižnica vo Svidníku a Vihorlatská knižnica v Humennom, avšak pre verejnosť zostáva v platnosti zákaz využívania počítačov a verejného internetu, priestorov čitární a študovní,” uviedla Jeleňová.

Vstup a pobyt vo vnútorných priestoroch knižníc je umožnený len osobám s prekrytými hornými a dolnými dýchacími cestami. Pri vstupe musia návštevníci použiť dezinfekciu alebo jednorazové rukavice a zmerať si telesnú teplotu bezdotykovým termoterminálom. V priestoroch sú povinné odstupy minimálne dva metre a počet návštevníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného návštevníka na 15 štvorcových metrov z plochy prevádzky.

“Služby cez výdajné miesto ponúkajú Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove, Podtatranská knižnica v Poprade, Knižnica Jána Henkela v Levoči a Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni. Knihy si musia čitatelia objednať aspoň deň vopred. Ponuku kníh nájdu v online katalógu knižnice. Vybrané tituly si čitatelia objednajú telefonicky alebo emailom. Zamestnanci knižnice im knihy pripravia a dohodnú termín vyzdvihnutia,” doplnila Jeleňová.

Knihy môžu čitatelia vrátiť znovu cez výdajné miesto alebo bibliobox. Záujemcovia majú k dispozícii aj e-knihy, niektoré knižnice ponúkajú k výpožičke i časopisy a spoločenské hry. Zmeny vo forme poskytovania služieb a výpožičného času knižnice pravidelne aktualizujú na svojich webových stránkach a sociálnych sieťach.