Kežmarské stredné školy v meste sú v katastrofálnom stave, tvrdí primátor. Hľadajú najlepšie riešenia

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

POPRAD – Kežmarský primátor Ján Ferenčák upozorňuje na katastrofálny až havarijný stav stredných škôl v meste. Reagoval tak na správu o tom, že Prešovský samosprávny kraj odstúpil od zámeru vybudovať študentský kampus v bývalých kasárňach v Kežmarku.

 

„Dvadsaťsedemročný deficit neinvestovania do stredných škôl v meste a okrese Kežmarok je citeľný. Projekt stredoškolského kampusu nevznikol náhodou, ale počas niekoľkoročných diskusií, keď sa hovorilo o potrebe riešiť tento stav radikálnejším spôsobom a vo väčšom rozsahu,“ povedal primátor pre agentúru SITA. Rozhodnutie kraja ho preto sklamalo, dozvedel sa o ňom prostredníctvom médií. Na sociálnej sieti uviedol, že mesto bolo vždy maximálne ústretové a kraju ponúklo všetky kapacity nad rámec s tým, že na projekt bolo pripravené.

Projekt kampusu počítal s úpravou troch budov, kam sa mali presunúť tri stredné školy, a to Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Hotelová akadémia Otta Brucknera a Stredná umelecká škola. Predpokladalo sa, že s rekonštrukciou sa začne v roku 2017. Prešovský samosprávny kraj však napokon investičný vstup do objektu bývalých kasární označil za najmenej hospodárne riešenie a problém s nevyhovujúcimi priestormi troch župných škôl v Kežmarku chce riešiť jednoduchšie. Podľa jeho hovorkyne Dáše Jeleňovej je najzásadnejším argumentom to, že kraj má aj bez uvedeného areálu dostatok vlastného majetku, ktorý by si vyžiadal menej náročné rekonštrukcie.

Rekonštrukcia alebo nová stavba?

„Hľadáme najefektívnejšie a ekonomicky najvýhodnejšie riešenie. Krajská samospráva pracuje s viacerými alternatívami a návrhmi, o výslednom projekte ešte rokujeme s vlastníkom budov, kde sa nachádzajú naše školy, a rovnako aj s mestom Kežmarok,“ uviedla pre SITA Jeleňová. Zároveň informovala, že krajská samospráva bude v najbližšom období smerovať do stredného školstva v Kežmarku viaceré investície, zabezpečiť tak chce spomínaným školám dôstojnejšie a modernejšie priestory. „Či budeme rekonštruovať len pôvodné budovy, a to sa týka predovšetkým gymnázia a hotelovej akadémie, alebo postavíme nový objekt, zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté,“ vysvetlila.

Samosprávny kraj už teraz plánuje prispôsobiť odborné školstvo i študijné a učebné odbory na školách v Kežmarku potrebám investorov v tamojšom priemyselnom parku. „V tejto súvislosti je pre Kežmarok dobrou správou, že v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu a takzvanej Iniciatívy Catching-up Regions (iniciatíva dobiehajúcich regiónov) bola naším tímom z PSK, Európskej komisie a Svetovej banky vybraná Stredná odborná škola agropotravinárska a technická na Kušnierskej bráne, do ktorej by mala smerovať investícia za takmer 4,5 milióna eur,“ dodala hovorkyňa PSK.

V areáli bývalých kasární s rozlohou približne dva hektáre sa nachádza desať budov. Tri z nich a zhruba pol hektára pôdy získal kraj od mesta zámenou v máji 2017, zvyšok patrí naďalej kežmarskej samospráve. PSK síce vo februári 2016 získal na výstavbu kampusu od vlády v rámci Akčného plánu rozvoja okresu Kežmarok pol milióna eur, keďže ale regionálny príspevok nepoužil do konca roka 2018, musel ho vrátiť. Ďalších 500-tisíc eur schválili poslanci PSK v roku 2017. Podľa Jeleňovej však mesto o finančné prostriedky vyčlenené na kampus nepríde, keďže tie sú naďalej alokované v rámci podpory pre Najmenej rozvinuté okresy, a Kežmarský okres si ich môže čerpať aj na iné rozvojové aktivity.

Viac o téme: areál bývalé kasárne, havarijný stav, Integrovaný regionálny operačný program, Ján Ferenčák, katastrofálny stav, najlepšie riešenie, Prešovský kraj, priemyselný park, Primátor, príspevok, rekonštrukcia, samospráva, výstavba

Súvisiace články