Regióny Prešov Kežmarok

Kežmarok žiada rezort životného prostredia o riešenie situácie s medveďom

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

KEŽMAROK – Mesto Kežmarok žiada Ministerstvo životného prostredia SR o akútne riešenie situácie v súvislosti s výskytom medveďa hnedého v blízkosti obytných zón. Ako informovala Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mestského úradu, počas uplynulého víkendu bol niekoľkokrát spozorovaný obyvateľmi.

 

“V piatok (18. 6.) bol obyvateľkou mesta spozorovaný v okolí cyklistického chodníka a v sobotu (19. 6.) iným obyvateľom v lesoparku Sever,” uviedla Sosková.

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák sa obrátil listom na ministra životného prostredia Jána Budaja. V záujme prevencie možných útokov medveďa na človeka ho žiada o rýchle a odborné riešenie nepriaznivej situácie s cieľom zachovania bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov mesta.

“V histórii mesta Kežmarok sa nestalo, aby medvede zišli z ich prirodzeného vysokohorského prostredia tak blízko k ľuďom. Je to prvý raz, keď sa medvede vyskytli v obytných zónach, ktoré pre túto šelmu nie sú prirodzené. Máme obavy, že pre zvyšujúcu sa početnosť populácie medveďa hnedého a nárast turistiky bude k podobným stretom dochádzať čoraz častejšie. V situácii, keď medvede ohrozujú ľudí na území mesta, nevidím inú možnosť, ako situáciu okamžite riešiť. Apelujem na ministra životného prostredia, aby medveďa prišli čo najskôr odchytiť a premiestniť,” zdôraznil Ferenčák.

Stav medveďov monitoruje mestská polícia v Kežmarku. “Situáciu podrobne sledujeme, no domnievame sa, že samotné monitorovanie nestačí. Čoraz väčšia strata plachosti medveďov vo zvýšenej miere zväčšuje riziko ich útoku na človeka,” povedal náčelník polície Štefan Šipula.

Podľa Soskovej sa medveďa zatiaľ odchytiť nepodarilo, preto polícia varuje ľudí, aby boli ostražití a dávali si pozor. V prípade, že ho spozorujú, majú kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.