Kežmarok spúšťa pilotný projekt mestskej karty. Ponúka viacero zliav, výhody ponúka aj pre žiakov

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

KEŽMAROK – Mesto Kežmarok spúšťa po troch rokoch príprav pilotný projekt mestskej karty. Pomôcť má mikroekonomike a rovnako aj odmeniť obyvateľov mesta. Tí vďaka nej získajú zľavu pri vstupe na letné kúpalisko či napríklad na zimný štadión počas verejného korčuľovania. Podľa riaditeľa projektu Lukáša Bednára ide o raritu.

 

„Niečo podobné neexistuje nikde v strednej Európe. Výnimkou je Bratislava, projekt bol spustený pred niekoľkými rokmi, ale dostal sa do útlmu, práve pre to, že karta nebola multifunkčná. Kežmarská karta takou je, keďže je zároveň aj platobnou kartou,“ vysvetlil. Podľa jeho slov je karta určená len pre obyvateľov mesta Kežmarok. „Jedinou výnimkou sú žiaci základných škôl, ktorí túto kartu tiež dostanú a budú ňou môcť platiť napríklad v školskom bufete,“ doplnil.

Podľa primátora mesta Jána Ferenčáka môže karta naučiť deti hospodáriť s peniazmi a prispieť k finančnej gramotnosti. „Rodičia uvidia, za čo ich deti peniaze minuli,“ priblížil mestskú kartu primátor. Pilotnou školou, kde bol tento systém zavedený, je Základná škola (ZŠ) Grundschule Hradné námestie.

„S kartou pre žiakov máme zabezpečený dochádzkový systém v škole a žiaci si môžu cez ňu kupovať tovar v školskom bufete. Aktuálne pracujeme na tom, aby sa karta mohla použiť aj v rámci školského stravovania. Vďaka tomu chceme vidieť, koľko detí prišlo do školy, koľko z nich má nárok na obed a nakoniec, koľko detí na ten obed naozaj prišlo. S vedením mesta sme sa dohodli, že karty dostanú nielen kežmarskí žiaci, ale aj tí mimokežmarskí, aby vedeli využívať tieto výhody,“ povedal riaditeľ školy Miroslav Beňko.

Bodový vernostný program

O mestskú kartu môže požiadať každý Kežmarčan v Kežmarskej informačnej agentúre. Po predložení občianskeho preukazu ju získa bezplatne. „Následne je potrebné kartu aktivovať na internete v klientskej zóne. Všetky dôležité informácie sú v informačnom letáku a na stránke karta.kezmarok.sk,“ uviedol Marek Kollár z Kežmarskej informačnej agentúry. „Dobíjanie kariet bude jednoduché, a to cez bankový účet a klientskú zónu. Všetky prevádzky, kde ňou bude možné platiť, budú označené nálepkami,“ uzavrel primátor Ferenčák.

Výhodami karty bude takzvaný cashback, teda vrátenie zľavnenej sumy na kreditné konto karty a v príprave je bodový vernostný systém. Kartu akceptujú všetky terminály mestských organizácií a niekoľko súkromných podnikateľov v meste. Počet terminálov, organizácií a podnikateľov však bude postupne pribúdať.

Viac o téme: dobíjanie kariet, Kežmarok, mestksá karta, mikroekonomika, multifunkčná karta, občiansky preukaz, vernostná karta, zľavy

Súvisiace články